Katarína Bombiaková z CK Tip Tour
„Tento rok je dosť žiadané Chorvátsko. Dovolenkárom by som odporúčala, aby si do tejto krajiny zobrali eurá a potom ich zamenili na chorvátske kuny. Dajú sa tam zameniť aj slovenské koruny, ale klienti by veľa prerobili. Neoplatí sa to. Taktiež by som odporúčala cestovateľom, aby v tejto krajine minuli všetku vymenenú hotovosť. Meniť naspäť kuny na koruny sa totiž neoplatí ani v Chorvátsku, ani na Slovensku.
Čo sa týka výšky týždenného vreckovkého, v priemere sa môže pohybovať okolo sto eur, čo je v prepočte sedemsto kún. Závisí to, samozrejme, od toho, čo má klient zaplatené. Tých sedemsto kún vreckového počíta s už vyplateným ubytovaním a polpenziou.
Chorvátsko je v hlavnej sezóne veľmi predražené. Ceny sú tam od polovice júna do polovice septembra takmer trikrát vyššie ako mimo sezóny. Je to totiž prímorská krajina a zarába hlavne na turistoch. Ak chcú ľudia stráviť lacnú dovolenku, odporúčala by som ísť do tejto krajiny od polovice septembra. Množstvo valút, ktoré si treba vziať, závisí aj od fakultatívnych výletov, ktoré niektoré cestovky robia. Čo sa týka ostatných krajín, v Grécku je cenovo porovnateľná strava a v Taliansku sa oplatí nakupovať konfekciu.“
Jolana Síkelová, riaditeľka CK Fischer Slovakia
„Pri výmene peňazí odporúčam meniť peniaze v banke a radšej hneď doma. V hotelových zmenárňach si totiž účtujú aj príplatok a nebýva to pre klientov práve najvýhodnejší variant. Dobrou kombináciou je aj vziať si z domu menšiu sumu peňazí a doplniť ich kreditnou kartou. Tie akceptujú všetky väčšie reštaurácie a hotely. Problém môže nastať iba v dedinách alebo malých súkromných obchodoch. Dovolenkárom určite neodporúčam nosiť veľkú sumu valút pri sebe. Je lepšie si ich uschovať napríklad v hotelovom trezore.
Minimálna suma vreckového na týždeň do Turecka, Grécka či Chorvátska by sa mohla pohybovať okolo dvesto eur.“
Pavel Fellner, obchodný riaditeľ CK Bubo
„Organizujeme poznávacie zájazdy do 80 krajín sveta, ktoré sa odlišujú od klasických zájazdov. Cestovateľom, ktorí si vyberú zájazd do exotickej destinácie, odporúčame brať si doláre, a to jednak ‚cash‘ a tiež šeky. Závisí to však od krajiny. Typickým prípadom je Thajsko, kde majú šeky veľmi dobrý kurz, a opačným zasa Brazília, kde sú šeky nevýhodné a je lepšie si zobrať kartu. S tou sa však nedá platiť napríklad v Bolívii (Južná Amerika). Aj do Barmy si treba zobrať doláre v hotovosti a vymeniť ich za domácu menu na čiernom trhu. Inak je kurz veľmi nevýhodný.
V Indonézii na Sumatre je zasa najlepšie meniť u Číňanov v reštauráciách. Cez víkend sú totiž banky zatvorené a cez pracovné dni otvárajú až od desiatej lebo čakajú na kurz z Jakarty.
V prípade, že cestujete do Škandinávie, je dobré vymeniť si nórske koruny už doma. Treba si ich však radšej vopred objednať.“