BRATISLAVA - Rakovina hrubého čreva a konečníka je dnes na Slovensku najrozšírenejším typom nádorového ochorenia. Ak sa však podarí zistiť nádor včas, je možné pacienta úspešne liečiť. Od júla poisťovne osobitne zaplatia lekárom za vyšetrenia stolice, ktorými sa dá nádor včas odhaliť.
Preventívne by si mali dávať stolicu vyšetriť tí, u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina, a všetci ľudia nad 50 rokov.
„Patríme k štátom s najvyšším výskytom ochorení na rakovinu hrubého čreva v Európe. Robiť takéto vyšetrenia, a to u pacientov, ktorým je ešte dobre, je nesmierne dôležité,“ hovorí primár gastroenterologickej kliniky Nemocnice Sv. Cyrila a Metoda v Bratislave Rudolf Hrčka.
Podľa údajov Ligy proti rakovine na rakovinu hrubého čreva ochorie ročne na Slovensku vyše 2500 ľudí, a viac ako 1500 zomrie. Až 80 percent pacientov príde k lekárovi v pokročilom štádiu ochorenia, keď je nádej na vyliečenie malá. Nádor v hrubom čreve takmer stál život aj prezidenta Rudolfa Schustera v roku 2000.
Výskyt nádoru sa dá zistiť vyšetrením krvi v stolici. Dôležité je zistiť ju včas, keď ešte nie je voľným okom viditeľná, na čo slúži špeciálny diagnostický set. Keď už krv zbadá sám pacient, je situácia vážna.
Ešte počas úradovania ministra Romana Kováča sa rozbehol národný program na včasné odhaľovanie rakoviny hrubého čreva. Ministerstvo zdravotníctva plošne nakúpilo sety na zisťovanie krvi v stolici. Mnohí praktickí lekári sa však s ich použitím neponáhľali. Bez ohľadu na to, či vyšetrenie urobili, alebo nie, dostali rovnakú platbu. Praktickí lekári dostávajú na každého pacienta paušálne asi 40 korún mesačne.
V snahe motivovať lekárov robiť toto vyšetrenie, navrhuje ministerstvo zdravotníctva, aby ho poisťovne platili zvlášť.
Podľa analýzy ministerstva náklady na zistenie jedného karcinómu sú asi 43 000 korún, náklady na liečbu rozvinutého karcinómu, ktorá sa skončí smrťou pacienta, sú okolo 200 000 korún.
Lekári dostanú zvlášť zaplatené aj za vyšetrenie hladiny cholesterolu v krvi u detí v 11 a 17 roku a u dospelých v 40 roku života. Cieľom je včas zistiť riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.