Od 1. septembra by mali žiaci zasadnúť do lavíc v iných školách, pedagógovia už majú dohodnuté nové zamestnanie. Ani týždeň pred prázdninami však nikto nevie, čo sa bude diať. O ďalšom osude školy, ktorá sa orientuje na matematické talenty, je zapojená do medzinárodného projektu informačnej a komunikačnej technológie a projektu Infovek, majú rozhodnúť poslanci mestského zastupiteľstva na zajtrajšom zasadnutí.
„Pred Vianocami nám riaditeľka oznámila, že tento školský rok je náš posledný. Nikto nám však doteraz nepovedal, ako sa vyrieši naša situácia,“ rozčuľuje sa učiteľka biológie Nadežda Mochnacká. V škole na Exnárovej ulici odpracovala 15 rokov.
Učitelia tvrdia, škola, ktorá je odborne a materiálne tak dobre vybavená, by sa nemala zrušiť. Na druhej strane, keby poslanci predsa len rozhodli, že ju nezrušia, vyučovanie v novom školskom roku by bolo prakticky nemožné. Žiaci i učitelia sa už rozutekali. „Likvidácia je už taká rozbehnutá, že návrat späť neexistuje,“ hovorí Mochnacká.
Drvivá väčšina pedagógov už vie, kde bude pracovať. Nemajú však rozviazaný pracovný pomer, výpoveď im nemá kto dať, kým školu de facto nezrušia. „Jednoznačne sa porušuje Zákonník práce. Nie sú dodržané výpovedné lehoty, každý z nás má nárok na odstupné, o ktorom sa s nami nikto zatiaľ nechce baviť. Riaditeľka od nás chce, aby sme podpísali list na podporu záchrany školy. Teraz? Prečo to neurobila skôr? Prečo za nás nebojovala?“
Základná škola na Exnárovej ulici je jednou z ôsmich na sídlisku Furča. Je pod jednou strechou s gymnáziom, ktoré sa z roka na rok rozrastá. „Tam je kameň úrazu. Gymnázium bolo u nás v podnájme. Od septembra minulého roku je to naopak. Postupne nám umelo znižovali počet tried,“ tvrdí riaditeľka.
Na Magistráte mesta Košice berú hlasovanie poslancov za zrušenie školy ako hotovú vec. „Na Furči je osem škôl, ktoré sú vyťažené na 54 percent. Máme tam 2000 voľných miest. Musíme teda sieť základných škôl racionalizovať,“ vysvetľuje vedúci oddelenia školstva na košickej radnici Štefan Kandráč.
Prečo sa rozhodli práve pre Exnárovu? „Mesto nie je vlastníkom budovy, v ktorej základná škola sídli. Je jediná v meste, ktorá pôsobí v budove patriacej zriaďovateľovi gymnázia, vyššiemu územnému celku na základe nájomného vzťahu. Gymnázium bude potrebovať ďalšie priestory. To je podstatný dôvod, prečo sme sa rozhodli školu zrušiť.“
Podľa Kandráča nie je nijaký dôvod na nervozitu. „Školy prešli do pôsobnosti mesta od 1. júla minulého roku. Keď sme chceli predložiť poslancom fundované podklady, potrebovali sme čas.“
Paradoxne, aj keď poslanci rozhodnú v neprospech školy, ministerstvo ju nemusí zrušiť: „Museli sme zastaviť správne konanie. Vyradenie zo siete základných škôl nie je jednoduché. Musia byť splnené všetky právne podmienky. Napríklad podľa smernice môžeme zrušiť školu, ktorá má menej ako 150 žiakov, čo sa tejto školy netýka. Navyše, je to experimentálna škola, ktorá dosahuje vynikajúce výsledky. Zriaďovateľ teda musí použiť naozaj vážne argumenty,“ hovorí Mária Feriančíková z ministerstva školstva.