
Milan Hanzel.
FOTO - ARCHÍV SME
Len za posledný polrok sa pred disciplinárne senáty za pitie dostalo 5 prokurátorov, jedného z nich prepustili. Ostatní obišli s pokarhaním alebou pokutou.
Za problém Hanzel považuje pitie po práci, lebo neskôr sa prejavia následky. „Naše prípady sú práve o tom, že je na druhý deň v takom zúboženom stave, že si nemôže plniť povinnosti a nemôže ísť na pojednávanie,“ povedal. Napriek tomu je presvedčený, že dychové skúšky nie sú nutné. „Nemáme s tým taký problém, že by sme museli prijímať nové opatrenia.“
Predseda Slovenskej advokátskej komory Štefan Detvai nevylúčil, že alkoholu môžu holdovať aj niektorí advokáti. Za posledné roky však na komoru neprišli žiadne sťažnosti od klientov ani zo súdov. „Ak advokát podľahne alkoholu, tak sa odpíše. Je odkázaný na svoju klientelu a tá by ho prestala vyhľadávať, mohol by prísť o svoje povolanie,“ tvrdí Detvai.
„Je to aj problém advokátov a iných právnických stavovských organizácií,“ tvrdí známy advokát Ján Gereg. Myslí si, že na Západe je etika v právnických povolaniach iná. Podľa neho u nás prevláda socialistický duch, tolerantnejší k pitiu alkoholu. „Nevyvoláva to dôveru občana k poskytnutiu právnej služby od niekoho, z koho cíti alkohol,“ dodal. (rp)