Burziáni sa v prvom rade orientujú podľa objektívnych ekonomických kritérií: na makroúrovni smerujú všetky úvahy k výške úrokovej miery; na mikroúrovni zase k výške podnikového zisku. Od týchto dvoch veličín závisí do veľkej miery, či aktéri na parkete kúpia, predajú alebo si v portfóliu ponechajú účastiny vyhliadnutej akciovej spoločnosti. Ale iba do určitej miery: Treťou hlavnou determinantou obchodovania na parkete je totiž psychológia – veď aj burziáni sú iba ľudia a podobne ako ostatní podliehajú davovým psychózam a tlaku väčšiny. Inak povedané, burziáni sú citliví na vplyvy zvonku. Minimálne polovica úspechu spočíva v správnom odhade (a predvídaní) psychologických vĺn na parkete.
Jedným z najjednoduchších, najrozšírenejších a súčasne najspoľahlivejších spôsobov čítania burzovej kávovej usadeniny je takzvaný „päťdňový indikátor“: ak je americký ukazovateľ Standard & Poor‘s 500 (index 500 najväčších amerických akciových spoločností) na konci piateho obchodovacieho dňa v novom roku vyšší (nižší) ako bol na začiatku prvého obchodovacieho dňa, potom stúpne (klesne) aj v medziročnom porovnaní.
Ďalším orientačným bodom aktérov na parkete je takzvaný „januárový indikátor“. Princíp je takisto jednoduchý: ak stúpne (klesne) Standard & Poor‘s 500 v celojanuárovom porovnaní, potom stúpne (klesne) aj za kalendárny rok. Vlani klesol Standard & Poor‘s 500 v januári o 5 percent; na konci roka sme boli svedkami 10-percentného mínusu.
Tento rok ukazujú oba psychologické ukazovatele pozitívnym smerom: ako päťdňový, tak aj celojanuárový indikátor boli plusové. To by malo znamenať, že tento rok sa pre Wall Street skončí pozitívne: na vyššej úrovni ako sa začal. Fundamentálne orientovaní analytici dodávajú, že americký konjunkturálny motor sa rozbehne v druhej polovici tohto roku – dnešné kurzy sú výrazom očakávaní burziánov ohľadom vývinu v budúcnosti, preto by mali rásť.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov