Na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach pribudla 23. tabuľka s menom herca, ktorý výrazne ovplyvnil životný štýl a myslenie svojej generácie. Prvú tohtoročnú cenu Hercova misia prevzal maďarský herec György Cserhalmi. Ako povedal novinárom, toto ocenenie ho veľmi dojalo. Cserhalmi je známy aj slovenským divákom - v roku 1985 si zahral vo filme Dušana Trančíka Iná láska, v roku 1990 sa objavil vo filme Vlada Balca Let asfaltového holuba a o rok neskôr v Šulíkovej snímke Neha. Na túto spoluprácu rád spomína. Oba filmy však nevidel, preto ho potešilo, že organizátori mu ich darujú na videokazetách. Nakrútil dvesto filmov a dnes dáva prednosť divadlu. „Je to aj vďaka jeho päťtisícročnej histórii, napätiu pri hraní, keď viem, že môj výkon sa v danej chvíli nedá vylepšiť.“ Cenu Hercova misia v piatok prevezme aj známy rakúsky herec Klaus Maria Brandauer. S ním si Cserhalmi zahral vo filme Mefisto, ktorý zožal veľký medzinárodný úspech. Cserhalmi však priznal, že táto snímka nepatrí k jeho najobľúbenejším. (sita, her)
Zaplnené sály, program nabitý zaujímavosťami, príjemné počasie - to bol obraz prvých dní festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach, ktorý sa začal v piatok 20. júna.
V nedeľu bolo možné vidieť pozoruhodnú sériu študentských filmov, v ktorej si divákov získala poetická snímka Kataríny Kerekesovej Pôvod sveta, v programovej sekcii Slovenská sezóna zas zažiaril výborný dokument Pavla Barabáša Omo - cesta do praveku a veľkým ťahákom bola večerná projekcia nanovo zostrihanej verzie slávneho a výpravného vojnového diela Apokalypsa Francisa Forda Coppolu. Dnes budú môcť návštevníci Trenčianskych Teplíc vidieť napríklad nový dokument režisérky Věry Chytilovej o pražskej osade Trója, dva filmy z hlavnej súťaže - Obete a Šiesta ulica, číslo neznáme či Hlas luny a Sladký život Federica Felliniho, ktorému je 11. ročník festivalu venovaný.
Art Film však nepatrí len filmom. V nedeľu si cenu Hercova misia prevzal György Cserhalmi, tabuľku s menom by mali prísť na Most slávy osobne pripevniť ešte Jiřina Bohdalová, Jerzy Stuhr a Klaus Maria Brandauer. V nedeľu podvečer sa v Trenčianskych Tepliciach uskutočnilo aj vyhlásenie výsledkov prvého ročníka súťaže o Cenu Tibora Vichtu, ktorej cieľom je iniciovať vznik nových pôvodných filmových scenárov.
Viac než päťdesiat prihlásených textov predstavuje celkom slušný potenciál, no ako trefne poznamenal jeden z členov poroty Ondrej Šulaj, problém je skôr v realizácii než v nedostatku scenárov. Medzi finálovými prácami v kategórii Hraný film dominovali témy komplikovaných osobných vzťahov, ktoré nie všetci autori dokázali suverénne odprezentovať pred plnou sálou hotela Miramare Corfu. Prvenstvo nakoniec získala Zuzana Liová za scenár Tajomstvo.
Dobrú povesť potvrdili animátori víťazstvom trikového filmu V poli Patrika Pašša, no skutočnými hviezdami slávnostného ceremoniálu sa stali dokumentaristi. Čoraz známejší Marko Škop nakoniec scenárom o originálnych ľuďoch zo šarišského regiónu zvíťazil nad happeningovou prezentáciou filmu režiséra Pavola Pekarčíka o teroristických aktivitách v bývalom socialistickom Československu. Víťazom osobne blahoželal minister kultúry Rudolf Chmel i slávny francúzsky spisovateľ a scenárista Andre Robbe-Grillet. Okrem vecných cien si odniesli aj veľkorysý dar spoločnosti Kodak, filmovú negatívnu surovinu - aby k realizácii ich textov mohlo skutočne aj dôjsť. Jedenásty ročník festivalu Art Film sľubuje ešte mnoho lákadiel, detaily o programe i sprievodných podujatiach nájdete na internetovej stránke www.artfilm.sk .
Autor: Trenčianske Teplice