Iba jediná žena olympijskej histórie vyhrala kombináciu hladkého a prekážkového šprintu – Holanďanka Francina (Fanny) Blankersová-Koenová v Londýne 1948. Reprízu historickej kombinácie hneď dva razy chystala Američanka Gail Deversová. V Barcelone 1992 i Atlante 1996 zvíťazila na sto metrov. Oveľa obľúbenejšie prekážky však v oboch prípadoch pokazila. V momente, keď sa súperky z úctivej vzdialenosti pozerali, ako Gail letí v ústrety nevšednému triumfu.
Jej typické dlhé nechty rýchlo kmitali v smerovke zlato, dlhé čierne vlasy zvýrazňovali estetický zážitok skĺbenia šprintu a vláčneho výskoku. Všetko sa zdalo jasné, keď Deversová v Španielsku i Georgii zakopla tesne pred cieľom o prekážku. V katalánsku sa ešte stačila dokotúľať do cieľa na piatom mieste – taký mala predtým náskok! V Sydney 2000 sa zasa zranila. Jednoznačne najlepšia prekážkarka posledného desaťročia na olympiáde prekážky nikdy nevyhrala. Podarilo sa jej to však na majstrovstvách sveta 1993.
Na svetovom šampionáte štartovala už dva roky predtým v Tokiu, kde bežala iba prekážky. Už vtedy sa stala legendou, príkladom nekonečnej ľudskej túžby po živote. Dcéra kalifornského pastora unikla v poslednom okamihu rakovine, diagnózu takmer nefungujúcej štítnej žľazy (Gravesová choroba) odhalili včas. Doktori liečbu urýchľovali. Práve žiarenie jej takmer spálilo nohy. „Vraj, ak by som chodila na ožarovanie ešte dva dni, museli by mi amputovať nohy,“ spomínala na začiatku 1991. V apríli deväťdesiatjeden sotva prepochodovala jedno kolo atletickej dráhy. O štvrť roka bežala na svojich prvých MS.
V Paríži o dva mesiace bude mať Gail právo obhajovať nezvyčajné double spred desiatich rokov. Bude mať 37 rokov, za sebou šesť štartov na MS, pred sebou siedmy. A stále nekonečnú chuť súťažiť. „Na sto metrov som už pomalá. Mojou nádejou sú prekážky,“ uvažuje. Na šiestich majstrovstvách sveta získala sedem medailí (štyri zlaté, tri strieborné v kombinácii 100 m, 100 m prek., 4x100 m). V Paríži si pri rekordnej siedmej účasti na MS môže dokonca zvoliť trojštart.
(pf)