
Slovenský štvorkajk na trati Svetového pohára v Szegede, kde v máji tiež zvíťazil na oboch tratiach. Spredu v ňom sedia Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača. FOTO – TASR/MTI
Riszdorfer, E. Vlček do jednej lode, prehrali na vrcholnom podujatí iba v prvej sezóne dvakrát na MS v Poznani (boli tretí na päťstovke, šiesti na olympijskom kilometri). Vlani už premožiteľov vôbec nepoznali, zvíťazili na oboch tratiach tiež na európskom i svetovom šampionáte.
„Noví“ Maďari i Nemci
Pred chýrnou duisburskou regatou, akýmsi kanoistickým Wimbledonom, sa rozhodli Maďari zostaviť posádku z najlepších singlistov krajiny. Nemci sa zase „hrajú“ s technickým vylepšovaním štvorkajaku, najrýchlejšej lode, rakety kanoistiky. V ostro sledovanej súťaži na kilometer v rámci ďalšieho dielu Svetového pohára zdolali naši hladko obe lode. Slovenský reprezentačný tréner Pavel Blaho pripomenul slová svojho kamaráta, domáceho kouča Čecha Jozefa Capouška (tretím do partie spolužiakov ešte vo federálnej republike bol komárňanský tréner Tibor Soós), ktorý ho po ikstý raz „vyhrešil“: „Chlapci, robíte nám starosti.“
V Duisburgu vyhrali Riszdorferovci s Vlčekom a Bačom, ktorí majú domov v modernej komárňanskej lodenici a reprezentujú ŠKP Bratislava, obe dĺžky s prevahou. „Na kilometri sme odštartovali z druhej pozície, do polovice trate to bolo ešte vcelku vyrovnané, druhá však bola úplne v našej réžii. Maďari ,stvrdli‘ asi sto metrov pred cieľom, domáci už predtým. Na polovičnom úseku bola naša prevaha tiež výrazná. Málokto rátal so španielskou konkurenciou, pre nás to až také prekvapenie nebolo. Neprekážalo, že chlapci trochu pokazili štart, stratu rýchlo dopádlovali, vyhrali bezpečne.“
Suverenita má svoje výhody
Pavel Blaho otvorene povedal, že Slováci v K4 ukázali, čo vedia. Neskrýval sa za falošnú skromnosť. Otázkami – či sa nezopakuje spred dvoch-troch rokov, keď forma naznačovala olympijské víťazstvo dvojkajaku M. Riszdorfer, Bača – sa tréner nezaoberá. Slováci skončili napokon v Sydney šiesti na 1000 m, na 500 m nepostúpil do finále. „Nezdá sa mi, že chlapci niekde robia chybu. Pravda, hovoriť v športe o istých medailách je hlúposť. Na Duisburg sme nijako extra nepripravovali. Iba sme o čosi znížili objemy. Skrývať sa nemá zmysel. Úvaha o zámernej prehre ,na oklamanie súpera‘ už úplný nezmysel. Maďari robia všetko možné, aby nás zdolali čo najskôr. Nemci, zdá sa mi, nemajú v súčasnosti ľudí do špičkového štvorkajaku. Možno sa objaví niekto nový? Suverenita má svoje nesporné výhody, konkurencia má rešpekt.“
Slovenská štvorka mala výbornú prípravu. Ešte vlani v novembri na Floride v absolútne bežných podmienkach morskej zátoky. „Chlapci si hľadali vhodné úseky, pádlovali vo vetre i vo vlnách. Bola to dobrá skúsenosť na možnú nepriazeň počasia. Tam nám išlo o dve zdanlivo protichodné veci. Tvrdú suchozemsko-vodnú prácu a oddych v prostredí, ktoré sa vymyká všednosti. Na jar sme sa v kalifornskom olympijskom centre už zamerali na štandardný predsezónny tréning. Pravda, v najšpičkovejšom zariadení.“ Slovenských kanoistov čaká ďalšie kolo Svetového pohára v Záhrebe (4. – 6. júla), II. kvalifikačné preteky v českých Račiciach (25. – 27. júla), majstrovstvá Slovenska na Zelenej Vode (1. – 3. augusta), majstrovstvá sveta v americkom Gainesville, ktorú zároveň olympijskou kvalifikáciou (10. – 14. septembra).
Nadštandard na vode, v prístupoch, v správaní
Ústredný tréner nepopiera, že súčasná slovenská kanoistika sa priam stotožňuje s výsledkami komárňanského štvorkajaku. „Práve títo štyria chlapci rýchlo pochopili športové princípy možného úspechu na vode, v prístupoch, v správaní. Neviem, či výrokom niekoho naštvem, ale nie každý, ba skôr málokto, ide na vec takto vysoko profesionálne po každej stránke.“
Pri hodnotení pretekov Svetového pohára v Duisburgu však Blaho vyzdvihol finálovú účasť dvojkajaku Nemec, Tarr na kilometri, Chorváthovo šprintérske umenie na 200 m (K1 – 6. miesto), siedmu priečku kajakárskej dvojky Belovič, Lipták. Nespokojný bol s výkonom deblkanoe Kubica, Páleš (vo finále na poslednom 9. mieste). „Jano Kubica má v tomto ročnom období objektívne zdravotné problémy. Neviem, či by nemal Páleš radšej súťažiť, aspoň načas, v singloch. Vôbec spájanie sa jednotlivcov do posádok je citlivá vec. V kluboch niekedy potrebujú ,propagačný‘ dobrý výsledok. Tak sa za ním vydajú niekedy riskantnou a zbytočne rýchlou cestou.“
PETER FUKATSCH