
Ruský prezident Vladimir Putin poskytol vo svojej vidieckej rezidencii neďaleko Moskvy rozhovor moderátorovi televízie BBC, sirovi Davidovi Frostovi. FOTO - ČTK/AP
Napriek posledným nezhodám v zásadných otázkach svetovej politiky čaká Putina veľkolepé prijatie vrátane stretnutia s kráľovnou Alžbetou II. Ešte dôležitejšie však asi bude jeho prítomnosť na podnikateľských fórach.
Bol to Tony Blair, kto ako prvý zo svetových štátnikov privítal Putinov nástup k moci a ponáhľal sa za ním ešte predtým, než sa oficiálne stal prezidentom. Videl v ňom reformátora, s ktorým sa dá dohodnúť.
Premiérka Margaret Thatcherová ocenila v osemdesiatych rokoch minulého storočia Michaila Gorbačova výrokom, že je to muž, s ktorým sa dá rokovať. Blair si našiel svojho Putina a snažil sa Rusko priblížiť k Západu a Severoatlantickej aliancii.
V posledných mesiacoch sa ich priateľstvo začalo kaziť. Pre vojnu v Iraku sa Moskva primkla tesnejšie k Berlínu a Parížu a Putin zosmiešňoval Blairove vyjadrenia o zbraniach hromadného ničenia. Zlú krv narobilo aj ruské odhodlanie dokončiť jadrovú elektráreň v iránskom Búšeri.
Blair si nebude môcť dovoliť obísť ani čečenskú otázku, na ktorú je počas zahraničných návštev Putin veľmi citlivý. V posledných mesiacoch sa však mení aj postoj Londýna, ktorý viac hovorí o boji proti terorizmu a menej o nezávislosti kaukazskej republiky. Do Londýna prichádza Putin so sebavedomím imperiálneho cára. „Sme proti tomu, aby sa problematika vojenského jadrového programu Iránu využívala ako prostriedok na vytlačenie ruských spoločností z iránskeho trhu,“ odkázal v rozhovore pre BBC pred návštevou.
Napriek možným zádrhom sa na starostlivo naplánovanú štvordňovú cestu po Británii pozerajú s veľkou nádejou obe strany. Je totiž skutočne historická už tým, že sa koná. A navyše je to presne 450 rokov odvtedy, čo Británia a Rusko oficiálne nadviazali vzťahy.
Putina čaká prijatie len na najlepších adresách - u kráľovnej v Buckinghamskom paláci, u premiéra na Downing Street, v srdci finančníkov - v londýnskom City a navštívi aj škótsky Edinburgh.
Putin bude istotne spokojný na stretnutiach s biznismenmi. „Británia vždy najlepšie rozumela reči obchodu,“ napísal londýnsky spravodajca ČTK a britsko-ruské obchodné vzťahy to potvrdzujú. Briti už predbehli Nemcov a sú najväčším zahraničným investorom. To, že Putin otvorí konferenciu o energetike, nie je náhoda - spoločnosti British Petroleum a Shell investovali do ruských ropných polí miliardy dolárov.
MAREK CHORVATOVIČ