
Ind Atal Behari Vajpayee (vľavo) a Číňan Wen Jiabao, premiéri dvoch dovčera znepriatelených krajín. Indovia desať rokov nepodnikli oficiálnu návštevu Číny. FOTO - REUTERS
„Mali by sme sa zamerať na jednoduchú pravdu, že neexistuje nijaký objektívny dôvod pre nesúlad medzi nami a že sa vzájomne neohrozujeme,“ vyhlásil Vádžpéjí, ktorý je prvým predsedom indickej vlády, ktorý po desiatich rokoch zavítal do Číny.
Vrcholní predstavitelia oboch štátov podpísali niekoľko dohôd symbolizujúcich nové lepšie vzťahy. Zjednodušia sa pravidlá získavania víz, zriaďovanie kultúrnych stredísk a rozšíri sa spolupráca vo výstavbe, vede, výskume mora, poľnohospodárstve a obnoviteľných zdrojoch energie. Číňania prisľúbili investovať 500 miliónov dolárov (asi 17,5 miliardy korún) do indickej infraštruktúry.
Jadrové mocnosti India a Čína sú dve najľudnatejšie krajiny sveta a ich obyvateľstvo spolu tvorí tretinu svetovej populácie. „Nijaká objektívna analýza nemôže poprieť spoločnú silu a vzájomne sa dopĺňajúci charakter indicko-čínskeho partnerstva,“ povedal indický premiér. Jeho návšteva Číny by mohla priniesť aj riešenie otázky sporných území na oboch stranách 3500 kilometrov dlhej spoločnej hranice, pre ktoré sa obe veľmoci v roku 1962 dostali do ozbrojeného pohraničného konfliktu.
India požaduje od Pekingu vrátenie 38-tisíc štvorcových kilometrov územia v Himalájach, ktoré Čína obsadila v roku 1962, a kus územia severného Kašmíru. To Číne predal jej spojenec Pakistan. Čína naopak považuje tieto územia za svoje právoplatné vlastníctvo a s odvolaním sa na niekdajšie výboje čínskej ríše dokonca od Indie požaduje aj ďalšie oblasti s rozlohou desiatok tisíc kilometrov štvorcových.
Ďalšie body rokovaní by mali zahŕňať jadrovú otázku, Tibet a dalajlámu, ktorý žije v indickom exile. Indický predstaviteľ sa na stretnutí so svojím čínskym náprotivkom Wen Ťiao-paom tiež dotkol čínskych vzťahov s Pakistanom. India je znepokojená údajnou čínskou podporou pakistanského jadrového programu.
(pm, čtk, tasr)