
Pohreb jedného z palestínskych militantov zabitých včera. Izrael tvrdí, že sa zabili pri manipulácii s výbušninou, Palestínčania, že ich zabili izraelskí vojaci. FOTO- REUTERS
Aj keby sa čoskoro palestínskej samospráve podarilo dosiahnuť prímerie s radikálnymi hnutiami, nebude to pre Izrael dostatočná záruka, že sa teror skončí. Najvyšší vojenský predstaviteľ židovského štátu na palestínskych územiach, generál Amos Gilad včera zopakoval, čo Jeruzalem tvrdí už niekoľko týždňov.
Zaujímavé je len načasovanie jeho výrokov. Prišli niekoľko hodín predtým, ako palestínska samospráva oznámila, že prímerie s Hamasom aj ostatnými skupinami je na spadnutie. Možno ho oznámili už včera v noci. Egypt, ktorý je prostredníkom pri vyjednávaniach, tvrdil, že to bude až cez víkend v Káhire.
Nech to dopadne akokoľvek a svet sa bude tešiť, Izraelu to stačiť nebude.
Prímerie umožní teroristom zmobilizovať svoje sily, pretože nebudú konfrontovaní ani s palestínskymi, ani židovskými bezpečnostnými zložkami. Navyše dôverovať organizáciám, ktorých bunky majú tendencie pustiť sa do akcií na vlastnú päsť, je politicky naivné a v prípade Izraela doslova vražedne nezodpovedné.
Prímerie je však maximom toho, čo je vo vzťahu k terorizmu palestínske vedenie schopné na ceste po mape smerujúcej k mieru Izraelu poskytnúť. Palestínsky premiér Abbás hovorí veľmi otvorene, že s militantmi bojovať nebude, pretože nechce riskovať občiansku vojnu.
Preto pracuje na prímerí, ktoré torpédujú izraelské cielené útoky na militantov rovnako ako neochota palestínskych skupín skutočne dosiahnuť mier. Posledný známy návrh prímeria zlyhával na otázke, ako dlho by malo prímerie trvať. Aj z toho vyplýva, že prímerie, ak nastane, bude len dočasným upokojením situácie bez vízie, čo príde po ňom.
Prímerie tiež nebude naplnením prvej časti plánu cestovnej mapy z palestínskej strany - hovorí totiž o odstránení terorizmu a to prímerie ani pri najlepšej vôli nezabezpečí.
Akékoľvek prímerie z palestínskej strany bude podmienené zastavením izraelských útokov na militantov a stiahnutím sa vojsk židovského štátu z palestínskych území. Kým o druhej podmienke sa stále rokuje a je možné, že v krátkom čase sa armáda stiahne z časti Gazy a Betlehema, v prípade prvej sa dohoda bude hľadať len ťažko.
Izrael si vyhradil právo na likvidáciu teroristov aj napriek niekoľkokrát opakovanej kritike zo strany Američanov, Európy aj Arabov.
Tvrdí, že to bude robiť dovtedy, kým mu palestínska samospráva nezaistí bezpečnosť. Tá za ňu nechce prevziať zodpovednosť, kým neuzavrie prímerie s militantmi, tí ho však nevyhlásia, kým ich Izrael neprestane likvidovať.
Evidentné je, že niekto bude musieť ustúpiť.
JANA MIKUŠOVÁ
V Gaze zahynuli štyria Palestínčania
GAZA- Štyria Palestínčania zahynuli a ďalší dvaja boli ťažko zranení v nedeľu večer v Bejt Chanúne na severe pásma Gazy. Zabití muži boli členmi Brigád mučeníkov al Aksá blízkeho Arafatovmu hnutiu Fatah.
Informácie o príčine ich smrti sa rozchádzajú. Palestínske zdroje vyhlásili, že ich zabila strela z izraelského tanku. Armáda židovského štátu to však odmieta a tvrdí, že zahynuli pri neodbornej manipulácii s výbušninami. Vraj sa chystali na teroristický útok.
Denník Haarec napísal, že po ich smrti po dedine prechádzali autá a z ampliónov oznamovali, že zahynuli pri plnení „národných povinností“. Tak sa označujú „úrazy“, ktoré vzniknú pri pokuse o teroristický útok.
(mik)