KOŠICE – Databázu informácií o turistickom potenciáli obcí v Košickom kraji pripravujú pracovníci a študenti Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií (BERG) Technickej univerzity v Košiciach. Do tristo obcí a miest rozoslali dotazníky, ktoré by po vyhodnotení mali slúžiť na tvorbu rozvojových projektov podporovaných z fondov Európskej únie.
Zmapovanie možností mikroregiónov je prvým krokom ambiciózneho pilotného projektu rozvoja ekoagroturistiky. Podľa neho by v Košickom kraji malo vyrásť 11 vzorových fariem produkujúcich biologicky čisté potraviny. Spájať by ich mali cykloturistické trasy, ktoré by sa pripojili na medzinárodnú cykloturistickú magistrálu.
Na príprave projektu by sa mali podieľať aj študenti v rámci diplomových prác a praxe. Podnetom na zrod projektu sú podľa Gejzu Timčáka z Katedry geopropagácie Fakulty BERG varovné signály o nedostatočnej príprave na čerpanie finančných prostriedkov vyčlenených Európskou úniou na podporu regiónov. „Na východnom Slovensku, v Košickom kraji zvlášť, je obrovský potenciál na rozvoj ekoagroturistiky. Chybou je, že sa doteraz podrobnejšie nezmapovali podmienky v celom kraji. Ďalšou bariérou je nedôvera ľudí. Profit z ekoagroturistiky vedie všade na svete aj k skvalitneniu životného prostredia, ktoré sa môže stať pri pestovaní biologicky neškodlivých potravín doslova výrobným prostriedkom,“ uviedol Timčák.
Úspech projektu závisí podľa Timčáka vo veľkej miere od starostov, ktorí by mali zohrať v realizačnej fáze kľúčovú úlohu. „Chceme ich presvedčiť, že bez väčších nákladov možno zužitkovať to, čo leží ladom pri ich nohách,“ povedal Timčák.