Nová zásielka Harryho príde o dva týždne

BRATISLAVA - Trinásť miliónov kusov piateho pokračovania potterovského megahitu, s názvom Harry Potter a Fénixov rád, vrhlo v piatok v noci na svetový trh britské vydavateľstvo Bloomsbury. Len v Spojených štátoch sa z nich v prvý deň predalo 5 miliónov.

Na porovnanie: keď sa začiatkom júna za prvý týždeň po štarte predalo v USA 600-tisíc kusov spomienok Hillary Clintonovej, kníhkupci to označili za fenomenálny predaj.

Na Slovensko sa dostalo 429 kusov anglického vydania, a zmizli ešte v sobotu napriek cene takmer 900 korún. Niekde sa ľudia o knižky takmer pobili. Kníhkupci sa sťažujú, že objednali viac, že majú mnoho rezervácií a čakajú ďalšie výtlačky. Distribútori tvrdia, že tak či tak šli do rizika, lebo kníhkupectvá si anglickú verziu objednávali len opatrne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ďalších 800 kusov má doraziť na Slovensko najskôr o dva týždne. Zdá sa, že až taký záujem o knihu v angličtine nikto nečakal. Vydavateľstvo Ikar včera oficiálne potvrdilo, že slovenský preklad vyjde vo februári 2004, v rovnakom čase ako český.

„Nie som si istá, či budú deti schopné čítať knihu v origináli,“ hovorí pre SME prekladateľka Oľga Kralovičová. „Kniha je pridlhá, aby sa do nej deti s rozkošou začítali. Ale ak sa to niekomu podarí, myslím, že to potom už zvládne.“ Podľa jej názoru Joanne K. Rowlingová nepoužíva nijakú zvlášť zložitú angličtinu, problémom môže byť len čarodejnícky slang. Aj ona dostala knihu do rúk až cez víkend. Ak by ju nemala prekladať, kúpila by si ju asi až po čase, na potterovskej mánii by sa, ako hovorí, asi nezúčastnila.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je na Harryho príbehu také magické? Klára Jarunková, najpredávanejšia slovenská autorka pre deti a mladistvých čitateľov, pre SME povedala: „Mala by som byť asi na tú knihu zvedavá, ale akosi ju stále podvedome odmietam. Ja som písala celkom inú literatúru pre deti.“

Iní slovenskí spisovatelia, ktorí píšu aj pre deti, Tomáš Janovic, Dušan Dušek, či Dušan Taragel, potterovský fenomén nesledujú, žiadnu z piatich kníh zatiaľ nečítali.

Zato Jaroslava Blažková, v šesťdesiatych rokoch najúspešnejšia slovenská autorka kníh pre deti a mladých čitateľov, Pottera dobre pozná. Už tridsať rokov žije v Kanade. V telefonickom rozhovore pre SME povedala: „Harry Potter je skvelý nápad.“ Prečo? „Je to jednoduché: každé dieťa na svete túži čarovať.“

Autor: ANDREA PUKOVÁMARTA FRIŠOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 698
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 478
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 913
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 714
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 551
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 229
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 141
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu