Vyše 105-tisíc podpisov občanov odovzdajú predstavitelia mimovládnych organizácií ako Aliancia žien Slovenska, Možnosť voľby či neformálneho ženského hnutia Urobme TO! do parlamentu v stredu. Ak má petícia viac ako 100-tisíc podpisov, musí sa ňou parlament zaoberať.
Podpisy sú z celého Slovenska. „Stretli sme sa s veľmi pozitívnou reakciou občanov. Ženy i muži neraz museli vystáť doslova malú frontičku, len aby sa mohli podpísať,“ povedala poslankyňa Eva Černá z ANO.
Organizátori hovoria, že k petícii sa pridávali ľudia bez ohľadu na politickú príslušnosť. Podľa Černej boli medzi nimi sympatizanti koalície i opozície. „Zo sto ľudí asi šiesti povedali, že petíciu nepodpíšu,“ podotkla. Spokojnosť s výsledkami petície vyjadrila aj Anna Ghannamová z Urobme TO!
Prezident má právo vrátiť interrupčný zákon späť do parlamentu. „Prezident by však mal mať na mysli, že je prezidentom všetkých občanov a mal by rešpektovať väčšinový názor. Aliancia aj ženské organizácie sú za ochranu života a hovoria, že interrupcie sú zlým riešením, ale Slovensko si nemôže dovoliť zákazy v tejto oblasti,“ dodala Černá.
Petíciu spisovali aj organizácie, ktoré sú proti interrupciám, a teda aj proti novele zákona, prijal ich aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH. Počet podpisov bol však neporovnateľne nižší.
Novela zákona, o ktorej bude rokovať parlament, uzákoňuje právo na umelé prerušenie tehotenstva do 24. týždňa, ak je plod geneticky poškodený, o čom doteraz hovorila len vyhláška ministerstva zdravotníctva. (ts)