BRATISLAVA - Predseda opozičného Smeru Robert Fico navštívil Bielorusko, s ktorým Európska únia zmrazila vzťahy. Tamojšia štátna televízia využila Ficovu návštevu na propagandu režimu a ako dôkaz, že Bielorusko nie je v izolácii. Fico sa stretol len s oficiálnymi predstaviteľmi režimu, nie s opozíciou. Tvrdí, že preto, lebo jeho cesta mala ekonomický charakter.
Zástupcovia slovenských mimovládnych organizácií pri nedávnom pobyte v Bielorusku, kde vládne nedemokratický režim prezidenta Alexandra Lukašenka, počúvali rozhorčené rozprávanie miestnych o dojme, ktorý zanechala Ficova návšteva.
Predsedníčka eurointegračného výboru parlamentu Monika Beňová povedala, že nevie, prečo sa jej stranícky šéf nestretol aj s bieloruskou opozíciou. „To nebola oficiálna štátna návšteva. Ani neviem, čo tam robil,“ povedala. Propagandu bieloruského režimu, ktorý využil Ficovu návštevu, považuje za nedorozumenie. „Ak niečo takéto vzniklo, mrzí ma to.“
Poslanec Fico v Bielorusku nehovoril o ľudských právach, hoci doma je členom výboru pre ľudské práva a národnosti. Kolegyňa Mária Sabolová z KDH označila jeho správanie „väčšinou“ za neštandardné a vyvoláva v nej veľa otázok.
„V Bielorusku sú hrubo porušované demokratické pravidlá. Ak sa niekto stretne len s predstaviteľmi vládneho spektra, tak tým dáva jasný signál, koho podporuje,“ hovorí občiansky aktivista Marián Gabriel.
Jeho kolega Milan Nič povedal, že Ficova návšteva priniesla Slovensku hanbu. „Cítili sme sa tam veľmi trápne. Ľudia z tretieho sektora a opozície boli v Bielorusku zaskočení. Cítili to tam tak trochu, akoby Slovensko zlepšovalo imidž Lukašenka v Európe.“ Ozvať by sa podľa neho mali aj iní politici, pretože Fica v Bielorusku označili za posla Slovenska.
Smer na svojej internetovej stránke napísal, že Fico uskutoční v dňoch 8. až 10. júna „poznávaciu obchodnú cestu“ ako reakciu na neschopnosť ministerstva hospodárstva vrátiť sa na tradičné svetové trhy vrátane krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
Spolu s ním bol v Bielorusku aj nitriansky župan Milan Belica a ďalší podnikatelia. Podľa Belicu išlo o obchodnú misiu. „Som regionálny politik, a nie politik takého formátu, aby som sa stretával s vysokopostavenými ľuďmi.“
Fico hovorí, že o svojej ceste informoval rezort diplomacie. Hovorca Boris Gandel povedal, že cestu ministerstvo neorganizovalo, ale pripomenul, že na stretnutiach našich ústavných činiteľov v zahraničí môžu byť prítomní predstavitelia slovenskej ambasády.