Pred časom sa predseda jedného krajského súdu pokúšal zaviesť na súde povinné dychové skúšky. Jeho podriadení to odmietli a disciplinárny senát Najvyššieho súdu rozhodol, že sudcovia fúkať nemusia.
Práve pre alkohol na pracovisku zvolal poradu svojich sudcov aj predseda Banskobystrického krajského súdu Ľudovít Bradáč. Tvrdí, že tento vážny problém etiky a morálky zasiahol súdy na celom Slovensku a je mimoriadne spoločensky nebezpečný.
„Na porade som poukázal na dva závažné prípady ľudí asi vo vysokom štádiu závislosti od alkoholu,“ povedal Bradáč. Požiadal ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, aby im prerušil výkon funkcie sudcu a navrhuje disciplinárne konanie.
Lipšic už včera v jednom prípade „za dlhodobú neospravedlnenú absenciu sudcu“ Bradáčovi vyhovel. Sudca sa v práci neukázal mesiac a pol. Dôvodom mal byť alkohol a sudca je podozrivý, že pod jeho vplyvom bol aj priamo na súde.
Disciplinárny senát ho už v tomto prípade uznal za vinného, ale upustil od potrestania. „Znovu sa prejavila úplne zjavná falošná solidarita. Ak niekto nechodí do práce jeden a pol mesiaca, tak je dávno na úrade práce,“ pohoršoval sa Lipšic. Ako príklad podobného postupu disciplinárneho senátu uviedol aj prípad sudkyne zo Šale, ktorá pojednávala opitá a tiež dostala len symbolický trest.
Minister chce riešiť alkoholizmus u sudcov zmenou sudcovských zákonov. V parlamente sú už návrhy ich noviel. Ak budú prijaté, sudcovia budú povinní podrobiť sa na pracovisku dychovej skúške. Zistené prípady požívania alkoholu na súdoch sa stanú dôvodom na podstatne prísnejšie disciplinárne tresty. „Jednoducho to nie je akceptovateľné,“ hovorí Lipšic. Tvrdí, že sudcovia a prokurátori, ktorí dodržiavajú všetky etické princípy, sa nemajú čoho obávať.
Autor: Daniel VraždaROMAN PATAJ