Slovart, Bratislava 2003, preložil Patrick Frank
Connelly, bývalý investigatívny reportér, je svetoznámy autor kriminálnych románov a otcom detektíva Harryho Boscha. U nás sú známe jeho romány Smrť v meste anjelov, Básnik smrti, Krvná pomsta, Betónová blondína, Čierny ľad a Temnejšia než noc. Ambiciózny chemik v strednom veku založil firmu, ktorá mala vyvinúť nový typ organického alebo aj molekulárneho počítača. Keby sa to podarilo, bol by z neho nový Bill Gates, nechtiac však narazil na záhadu zmiznutej ženy, ktorá mu nedala spávať.
Peluška Bendlová: Hodnoty v existenciální filosofii Gabriela Marcela
Academia, Praha 2003
Štúdia Pelušky Bendlovej je sprevádzaná prekladmi troch doteraz nepreložených esejí Hodnota a nesmrteľnosť, Človek ako problém a Nebezpečná situácia etických hodnôt. Gabriel Marcel, významný predstaviteľ francúzskej existenciálnej filozofie, viedol na tomto poli polemiku hlavne so Sartrom. Jadrom nadčasového významu celej publikácie je Marcelova ostrá kritika neudržateľnej situácie hodnôt v súčasnej industriálnej spoločnosti, ktorá hodnotu človeka redukuje na jeho výkonnosť a berie ju ako zväzok funkcií. Po Nietzcheho „smrti Boha“ sa človek stal sám sebe otázkou bez odpovedí. Marcel ponúka riešenie v duchu svojej „konkrétnej filozofie“ kresťanského novosokratizmu.
Mila Haugová: Orfea alebo zimný priesmyk
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2003
Vzlety a pády v duši modernej ženy, zachytené polovedomým spovedným prúdom písania aj za cenu zraňovania subjektu. O tom je nová básnická zbierka najprekladanejšej slovenskej poetky.
Robert Stone: Žoldáci
Maťa, Praha 2002, preložil Radoslav Nenadál
Román o všeobecnej strate vedomia o základných normách správania a o prispôsobení sa tomu, čo „robia všetci“. Kniha reflektuje koniec éry hippies, devastujúci účinok vojny vo Vietname a drog na myslenie a konanie ľudí, skorumpovanosť amerického politického systému, predovšetkým jeho represívnych zložiek. Román v roku 1978 sfilmoval Kare-l Reisz.
David M. Friedman: On (Kulturní historie penisu)
Columbus, Praha 2003, preložil Zdík Dušek
S intelektuálnou presnosťou a zdravou dávkou suchého humoru nám autor predkladá jednu z najsvojráznejších, najvýznamnejších a najčítanejších kultúrnych prác poslednej doby. A komu je kniha určená? Všetkým, ktorí sa zaujímajú o veci, ktorých sa ešte nikto neodvážil vysloviť nahlas - všetkým, čo sa chcú pobaviť a poučiť. „Každý, kto má penis, alebo snáď niekoho pozná, kto ho má, by si tú knihu mal prečítať,“ vyhlásil o knihe so všetkou vážnosťou James H. Barada, riaditeľ Centra pre mužské sexuálne zdravie.
Janko Jesenský: Malomestské rozprávky
Ikar, Bratislava 2003
Janko Jesenský je popredný predstaviteľ neskorého realizmu v slovenskej literatúre, ako aj kľúčový autor literárnej moderny. Vo svojej prvej prozaickej knižnej zbierke Malomestské rozprávky, obsahujúcej desať poviedok, prezentuje pohľad na život obyvateľov malého sveta. Nezabudnuteľná pani Rafiková alebo Slnečný kúpeľ, propagujúci osvietenský spôsob života, zobrazujú humorným, satirickým, no pritom láskavým spôsobom života vtedajších malomeštiakov. (ba)