Britská spisovateľka J. K. Rowlingová rozdáva autogramy štyridsiatim deťom zo Základnej školy na ulici Preston Street v Edinburghu. Rowlingová už píše šiesty diel - 26. júna sa má objaviť pred štyritisíc deťmi v Londýne, kde bude čítať z knihy a odpovedať na otázky. FOTO - REUTERS
Máme za sebou víkend lietajúcich kníh. V piatok v noci sa v kníhkupectvách zjavil piaty diel, Harry Potter a Fénixov rádSo šálmi vo farbách čarodejníckej školy, špicatými klobúkmi na hlavách alebo polospiaci v náručí rodičov čakali všetci disciplinovane v radoch na piatkovú polnoc. Spolu s ňou sa v Británii, USA, Malajzii, Austrálii, Juhoafrickej republike, ale aj na Slovensku rozleteli dvere kníhkupectiev a prví šťastlivci si mohli odniesť 766-stranový hrubý piaty diel Harryho Pottera. Čakali naň tri roky.
Americké kníhkupectvá ponúkali aj potterovské okrúhle okuliare a čokoládové žaby. Plno kníhkupcov si postavilo uličku s čarodejníckymi obchodmi alebo nástupište 9 a tri štvrte na stanici Kings Cross, kadiaľ sa odchádzalo do čarodejníckej školy. V Európe zostali obchody otvorené do noci, v Hongkongu ich zas skoro ráno otvárali.
Ron? Hagrid? Hermiona?
V tú noc priaznivci Harryho Pottera obliehali stovky, možno tisíce kníhkupectiev a supermarketov. Predaj sa všade začal okolo polnoci. Väčšina si okamžite nalistovala posledné stránky, lebo dúfala, že tam hneď narazí na rozlúštenie temného tajomstva.
Čakalo sa aj v obchodoch s anglickou literatúrou v Bratislave, kam v noci dorazil piaty diel Harryho Pottera, v detskej - farebnej, aj dospelej - tmavšej - verzii. Najdrahšie je Artfórum, tu ho predávali za 899 Sk, na Jesenského v Eurobooks za 820. Niektorí dospelí usilovne listovali nenápadne postávajúc okolo pokladne ako potenciálni kupujúci. Záujem však nie je taký veľký ako vo svete. „Radšej si počkám na slovenské vydanie,“ tvrdia deti.
Autorke sa podarilo krátkymi rozhovormi pre BBC, ktoré sa dostali do všetkých novín sveta, v posledných dňoch napnúť nedočkavosť čitateľov na maximum, najmä scénou z vlastnej kuchyne, kam sa uchýlila poplakať si nad tým, že zabila jednu z hlavných postáv. Rona? Hermionu? Hagrida?
Prvé tisíce čitateľov sa dozvedeli odpoveď v sobotu v skorých ranných hodinách. Nevydržali napätie a zlú správu si na posledných stranách rýchlo našli. Britský Guardian citoval tridsaťdvaročného čitateľa Traceyho Rucka, ktorý povedal údajne roztraseným hlasom: „Už viem, kto zomrel. Idem domov, spamätať sa z toho.“
Zlatonosný nápad
Mnohí z tisícov fanúšikov stáli pred obchodom celé hodiny, niektorí z nich v potterovských šáloch či špicatých klobúkoch. „Prosím, prosím, vezmi si celé moje vreckové, kúp mi ju,“ ozývalo sa v jednom londýnskom kníhkupectvo okolo jednej v noci.
Aj sama hviezdna autorka sa vo svojom rodnom škótskom meste Edinburgh zamiešala do davu nadšencov. „To najkrajšie pre mňa je hovoriť s deťmi, čo čítajú moje knihy,“ povedala pre Reuters. Za noc z piatka na sobotu sa stala bohatšou o tridsať miliónov libier.
Zlatonosný nápad vznikol roku 1990. Harry Potter sa narodil vo vlaku, úplne neznáma Joanne Rowlingová sa viezla z Manchestru do Londýna.
BBC odhaduje, že z piateho dielu, na ktorý fanúšikovia čakali roky, sa stane „najrýchlejšie vypredaná kniha v dejinách“. Kniha vyšla v náklade 13 miliónov exemplárov. Podľa informácií kníhkupcov a supermarketových reťazcov vo Veľkej Británii hrubá kniha z obchodov okamžite vyletela.
Supermarket, ktorý má otvorené nonstop, informoval, že sa míňa rýchlosťou „osem kusov za sekundu“. Iný obchodný reťazec hlásil odbyt sto kníh za štvrťhodinu.
Autor: eg, kul