Minulý utorok vyzval Howard Dean na zavedenie špeciálneho vyšetrovateľa, ktorý by mal získať údaje o nezrovnalostiach okolo irackých zbraní hromadného ničenia. V stredu John Kerry vyhlásil: „Prezident Bush nás všetkých zavádzal. To je jeden z dôvodov, prečo sa uchádzam o kreslo amerického prezidenta.“
K tomu sa pridávajú posledné prieskumy verejnej mienky, ktoré ukazujú, že Bush začína klesať. Jeho poradcovia okamžite začali skúmať, aký podiel na tomto negatívnom trende má práve fakt, že v Iraku ešte stále nenašli zbrane hromadného ničenia. Práve tie Bush najčastejšie zdôrazňoval ako hlavný dôvod vojenskej akcie.
Howard Dean ako jediný zo zatiaľ deviatich demokratických prezidentských kandidátov vojenskú akciu odmietal, John Kerry bol za. To tvrdí aj teraz. „Som rád, že je Saddám Husajn preč. Ale verím, že môžem prezidenta Busha označiť za zodpovedného, ak nás zavádzal. Chcem odpoveď a Američania si odpoveď zaslúžia.“
Bushovi podkúril v týchto dňoch aj John Dean. Dnes už vyše sedemdesiatročný muž žijúci v Kalifornii. Počas vlády republikána Richarda Nixona pracoval preňho ako hlavný právny poradca. Keď vypukol známy škandál Watergate spojený s vlámaním sa skupiny „inštalatérov“ do kancelárií Demokratickej strany, bol jedným z tých, ktorí mali nepriamo podiel na predčasnom odchode Nixona z úradu. Teraz publikoval v časopise FindLaw rozsiahly článok, ktorý vyvolal v Amerike búrlivú diskusiu. Dean tvrdí, že Bushov prípad so zbraňami hromadného ničenia môže mať podobné, ak nie horšie následky pre Busha, ako mal Watergate pre Nixona.
„Nixon tvrdil, že zneužitie federálnych agentúr na politické účely bolo v záujme národnej bezpečnosti. Podobne mohol zmýšlať aj Bush. Verme, že to tak nie je.“
Bush musí dokázať, že to tak nebolo. V hre je jeho dôveryhodnosť a znovuzvolenie. Zdá sa, že pred očami mu začína rásť Irakgate.
MICHAL HAVRAN