
Veľmi dobré výsledky v liečbe majú práve v Žiline, kde pred rokmi vzniklo ortoptické lôžkové oddelenie ako súčasť očného oddelenia žilinskej nemocnice. FOTO – AUTORKA
ŽILINA – V posledných rokoch pribúda čoraz viac detí, ktoré zostanú navždy tupozraké. Podľa primárky očného oddelenia žilinskej nemocnice Evy Trizuljakovej za to môžu najmä pediatri, ktorí zanedbávajú prevenciu v predškolskom veku.
„Kedysi pediatri pravidelne vyšetrovali deti vo veku od troch až piatich rokov. „Škuľavosť sa v minulosti považovala za kozmetickú záležitosť. Dnes však vieme veľmi dobre, že ju treba liečiť do siedmeho roka,“ hovorí aj prezident Slovenskej oftalmologickej spoločnosti profesor Milan Izák.
Neskôr je už tupozrakosť, ktorá je so škuľavosťou často spojená, neliečiteľná. Človek nemá priestorové videnie, čo sa okrem iného prejaví napríklad v obmedzenom výbere povolania. Nemôže byť vodičom z povolania, rušňovodičom, žeriavnikom, vzdialenosť len odhaduje.
Strabizmom čiže škuľavosťou u nás pritom trpí minimálne šesť percent populácie. Polovica z nich je zároveň postihnutá aj tupozrakosťou. S týmito poruchami zraku sa deti väčšinou už narodia, ale môžu k nim prísť aj pri úraze či obyčajnej chrípke, ktorú sprevádzajú vysoké horúčky. Veľmi dobré výsledky v liečbe majú práve v Žiline, kde pred rokmi vzniklo ortoptické lôžkové oddelenie ako súčasť očného oddelenia žilinskej nemocnice. Viac ako desať rokov fungujú aj mestské detské jasle, ktoré sa špecializujú práve na najmenšie deti s poruchami zraku a sú dnes pravdepodobne jediným zariadením svojho typu na Slovensku.
ANDREA HARMANOVÁ