„Je to také zariadenie, cez ktoré kamión len prejde bez toho, aby sa vykladal a tak kontroloval,“ opísala prístroj hovorkyňa Colnej správy Silvia Balázsiková. Podobný prístroj si tesne pred príchodom slovenskej delegácie v Číne kúpili Česi, naši oň prejavili záujem.
Prístroj je drahý, a tak požiadali len o zapožičanie na testovanie, po ktorom by sa slovenská strana rozhodla, či ho kúpi. Röntgen v podobe akejsi haly by sa hodil na hranicu s Ukrajinou, kde musí Slovensko po vstupe do schengenského priestoru zabezpečiť zvýšenú ochranu. Po dvoch dňoch pobytu Rudolfa Schustera v Číne čínska strana oznámila, že sa rozhodla Slovensku drahý prístroj darovať.
Dar od šéfa komunistickej Číny nie je ľahké odmietnuť. „Prípadné omeškanie by mohlo negatívne ovplyvniť vzájomné hospodárske a obchodné vzťahy,“ upozorňuje vládny materiál, ktorý pripravilo ministerstvo financií. Okrem iného píše, že podmienkou rozvoja vzájomnej spolupráce je urýchlené prijatie daru a zabezpečenie jeho funkčnosti do 31. decembra 2003. „Čínska strana bude považovať za prijatie daru kladnú odpoveď ministra financií na list mimoriadneho splnomocneného veľvyslanca ČĽR na Slovensku o realizácii daru prezidenta ČĽR.“
Čína zatiaľ predala 30 zariadení v cene od dvoch do troch miliónov dolárov do siedmich štátov. Balázsiková označila prístroj za mimoriadnu ponuku, o ktorú Colná správa v žiadnom prípade nechce prísť. „Práve na hranici s Ukrajinou by našiel široké uplatnenie,“ povedala. Tam je podľa nej najväčšie riziko pašovania jadrových materiálov, zbraní, po zvýšení spotrebnej dane sú lukratívnym tovarom aj ukrajinské cigarety.
Dvadsať miliónov by podľa slov poradcu ministra financií Petra Papanka nemalo byť problémom. „Nepríde k nijakému navýšeniu výdavkov,“ povedal. Náklady spojené s prijatím daru pôjdu z kapitoly ministerstva financií či colnej správy. (hr)