Myslíte si, že HZDS preferencie neklesli dramatickejšie, lebo stále závisia najmä od lídra Vladimíra Mečiara?
„Ťažko povedať, či je to len tým, ale je to najsilnejší faktor. Na prekvapenie prvé prieskumy HZD boli veľmi priaznivé, potom to kleslo. Po prvotnom vzplanutí akoby HZD dochádzal dych a prívržencom motivácia. Zistili, že Gašparovič neponúka nič, čo by očakávali. Tkáčova skupina odišla po voľbách, keď nemohla osloviť žiadnu skupinu voličov. Videl by som ju ako účelovú na toto volebné obdobie, keď v parlamente za istých okolností môže mať určitú váhu. Šance oboch strán sú však malé.“
Sú reálne nádeje predstaviteľov HZDS predstihnúť v popularite Ficov Smer?
„Skôr si myslím, že Mečiar sa otočil o 180 stupňov. S istými obmedzeniami robí politiku, ktorá nie je výrazne opozičná. Sám som zvedavý, ako bude HZDS hlasovať pri interrupciách. Očakávam, že návrh ANO o interrupciách neprejde.“
Ale v prvom čítaní bola v parlamente väčšina klubu HZDS za interrupcie.
„Vôbec by som nebol prekvapený, keby zmenili názor. Nehovorím, že všetci. To by bolo okaté. Myslím si, že Mečiar chce dokázať, že by bol dobrým konzervatívnym spojencom vládnych konzervatívnych strán. Znie to nepredstaviteľne, ale na tom pracuje.“
Potom však nevyhrá súboj s Ficom. Nie?
„Pochopiteľne. Ľudí, ktorí sú opozične naladení, si nezíska a priaznivcov vládnych strán tiež nestiahne. Z jeho strany je to „kotrmelec“, ktorý nepovedie k výsledkom. Že sa drží HZDS na 15 až 17 percentách je zásluhou toho, že voliči pochopili, že Gašparovič a Tkáč šancu nemajú. To spomaľuje možný pokles preferencií HZDS.“ (sp)