Po úspešnom referende nabrala česká vláda odvahu aj na ďalší krok. Vo svojom stanovisku k referendu vo štvrtok tak trochu na okraj povedala aj to, že odsun sudetských Nemcov po druhej svetovej vojne bol z dnešného pohľadu neprijateľný. Vtedajšie udalosti a kroky sa podľa českej vlády síce nedajú odčiniť, treba však dúfať, že nebudú naďalej zaťažovať spolužitie národov.
V rovnaký deň vyšiel rozhovor nemeckého kancelára Gerharda Schrödera v denníku SME, v ktorom povedal, že dekréty, na základe ktorých z Československa Nemcov vyhnali, boli ohlasom na prepadnutie Československa nacistami.
Schröder už predtým potvrdil, že nemecká vláda nemá voči Českej republike majetkové nároky. Napriek tomu, že považuje povojnové vysídlenie Nemcov za protiprávne, je ochotná urobiť za minulosťou hrubú čiaru, ako to ostatne požaduje Praha.
Odlišný názor však má nemecká konzervatívna pravica. Najmä bavorská CSU a jej predseda Edmund Stoiber. Bavorsko tradične vystupuje ako ochranca sudetských Nemcov a ich záujmov.
Práve pod jej vplyvom prijala včera Spolková rada, druhá komora nemeckého parlamentu, v ktorej má pravica väčšinu, v rámci rozpravy ku zmluvám o rozšírení Európskej únie, výzvu na zrušenie Benešových dekrétov. Požiadavka Spolkového snemu sa odvoláva na podobnú požiadavku Európskeho parlamentu z konca 90. rokov.
Napriek výhradám k dekrétom však aj druhá komora parlamentu rozšírenie únie vrátane Českej republiky podporila.
Význam štvrtkového vyjadrenia českej vlády spočíva v tom, že ide o prvý oficiálny vládny dokument, ktorý je aspoň čiastočne kritický k odsunu. Je však veľmi opatrný a v ničom nejde za hranice doterajších českých kompromisných vyhlásení.
Obmedzuje sa napríklad na konštatovanie, že odsun je neprijateľný z dnešného pohľadu (podľa väčšinového českého názoru bol odsun v kontexte doby v poriadku), nezmieňuje sa otázka Benešových dekrétov, ktoré považuje česká strana za pevnú súčasť českého právneho poriadku a samozrejme v ňom nie je zmienka o prípadnom odškodnení, ktoré požaduje časť sudetonemeckej reprezentácie v Nemecku a Rakúsku.
Mnohí preto vyhlásenie českej vlády nepovažujú za žiadnu zmenu oproti predchádzajúcim stanoviskám. „Tón je možno trochu miernejší, ako pri predchádzajúcich vyjadreniach, ale žiadny podstatný rozdiel v tom nevidím,“ hovorí politológ Bohumil Doležal.
PETER MORVAY