Režim Saddáma Husajna vyhnal za posledné desaťročia do sveta viac ako štyri milióny obyvateľov, z nich milión žije v pozícii utečencov a žiadateľov o azyl. Vysoký komisár OSN pre utečencov Ruud Lubbers tesne po začatí vojny vyzval vlády jednotlivých krajín, aby nenavracali Iračanov a poskytovali im ochranu. V minulom roku sa Iračania stali najväčšou utečeneckou komunitou: v rôznych krajinách podali 52-tisíc azylových žiadostí – z nich až 1245 na Slovensku. Od januára do konca apríla 2003 požiadalo na Slovensku o azyl 217 Iračanov. Dnes žije v piatich utečeneckých táboroch na Slovensku 48 Iračanov.
Rekonštrukcia Iraku hlavnou úlohou dňa. Plán repatriácie (návratu irackých utečencov do vlasti a ich reintegrácie) predpokladá, že sa v prvej fáze vráti viac než pol milióna Iračanov, a to najmä z Iránu, Sýrie a Jordánska.
UNHCR (Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov) aktívne pôsobil vo vojne v Iraku a pomáhal 22 tisícom iránskych utečencov. Znovuotvoril úrady v Bagdade a Basre a ešte plánuje otvoriť ďalších trinásť pobočiek. V najbližších ôsmich mesiacoch chce na túto úlohu vynaložiť 118 miliónov dolárov zo 154-miliónovej sumy, pôvodne určenej na nedávno očakávanú operáciu pomoci irackým utečencom. Napriek pádu Saddámovho režimu podmieňuje možnosť návratu utečencov najmä zabezpečením materiálnych podmienok (pitná voda, jedlo, zdravotná starostlivosť), právnou stabilitou a ukončením násilia, pri dodržaní hlavnej podmienky dobrovoľnosti návratu.
Masívnejší návrat Iračanov do vlasti nebude jednoduchý. Okrem etnického a náboženského napätia v Iraku predstavuje nebezpečenstvo napríklad aj 8 miliónov mín na území severnej časti krajiny.
MÁRIA ČIERNA, autorka je hovorkyňou UNHCR na Slovensku