Ponuka bicyklov je pestrá, rozhoduje sa ťažko

Pred návštevou predajne bicyklov sa treba rozhodnúť, ako chcete bicykel využívať. Nemá zmysel kupovať drahý horský bicykel s odpruženou prednou vidlicou či celoodpružený, ak plánujete nenáročné rodinné výlety do blízkeho okolia po rovnej asfaltke. Hoci ..

Pred návštevou predajne bicyklov sa treba rozhodnúť, ako chcete bicykel využívať. Nemá zmysel kupovať drahý horský bicykel s odpruženou prednou vidlicou či celoodpružený, ak plánujete nenáročné rodinné výlety do blízkeho okolia po rovnej asfaltke. Hoci sa predajcovia snažia každému záujemcovi odporučiť aspoň pätnásťtisícový bicykel, na krátke výlety postačí osemtisícový. Výbavu tých drahších by ste si na mestských cyklistických chodníkoch neužili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa však chcete cykloturistike venovať aspoň rekreačne a neplánujete skončiť pri prvom bufete za mestom, kúpu bicykla si dobre premyslite a pripravte sa na investíciu nad desaťtisíc korún. Pre rôzne druhy výletov do prírody sú vhodné iné druhy bicyklov. Možno ich rozdeliť do štyroch kategórií – cestné, cross, horské a celoodpružené.

SkryťVypnúť reklamu

Horské bicykle

Azda najpoužívanejšie sú na Slovensku horské bicykle, ktoré majú najviac možností využitia. V katalógoch a špecializovaných predajniach ich nájdete pod značkou MTB (mountain bike). Hodia sa hlavne do lesa, no pohodlne sa na nich dá pohybovať aj po pevných povrchoch. Ceny horských bicyklov sa začínajú pri ôsmich tisíckach.

Medzi najčastejšie vylepšenia výbavy horského bicykla patrí odpružená predná vidlica. Tá pomáha pri dlhších výletoch, pri ktorých musí jazdec absolvovať aj zjazdy po inom ako asfaltovom povrchu. Odpružená vidlica dokáže stlmiť nárazy spôsobené nerovnosťami povrchu a tiež znižuje riziko prebitia duše na prednom kolese či jeho deformácie. Cena prednej odpruženej vidlice sa pohybuje od troch do dvadsiatich tisícok.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnou nevýhodou horských bicyklov je ich pomalosť na cestách. Šírka a dezén ich plášťov na kolesách sú totiž prispôsobené hlavne na pohyb v prírode. Pri jazde po asfaltke musí jazdec pri rovnakej rýchlosti vynaložiť viac úsilia ako cyklisti na iných typoch bicyklov. Štandardne sa horské bicykle predávajú s tromi strednými a najmenej siedmimi zadnými prevodmi.

Cross

Kategória je obľúbená hlavne v Škandinávii a Holandsku, kde je bicykel veľmi populárnym dopravným prostriedkom. Čoraz častejšie ich možno vidieť už aj u nás. Na prvý pohľad môžu crossové bicykle pripomínať horské, majú však aj znaky cestných bicyklov. Sú vhodné na jazdu po nenáročnom teréne a cestách, hodia sa preto na rodinné výlety.

Ceny crossových bicyklov sa začínajú pri šiestich tisíckach a spolu s ich kvalitou rastú. Vo všeobecnosti platí, že za dvanásťtisíc korún možno kúpiť kvalitný crossový bicykel. V predajniach dostať najčastejšie crossové bicykle doplnené o odpruženú prednú vidlicu či celoodpruženú kostru. Ich ceny sú však rádovo o niekoľko tisícok vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Celoodpružené

Pre športovcov sú vhodné celoodpružené bicykle. Ide vlastné o horské bicykle s odpruženou prednou aj zadnou časťou. Výhody týchto bicyklov oceníte hlavne pri dlhých zjazdoch v náročnom teréne.

Naopak, ich nevýhoda je pri stúpaniach, keď pruženie nosnej časti rámu sťažuje šliapanie do kopca. Riešením je kúpa rámu s uzamykateľným odpružením. Pri jazde do kopca si potom môže jazdec zadné pruženie uzamknúť a pri náročných zjazdoch zase odomknúť. Uzamykateľné rámy sú však drahé a taký bicykel vyjde najmenej na dvadsaťtisíc korún.

Cestné

Na našich cestách boli ešte pred niekoľkými rokmi najpoužívanejšie. Všetci ich poznali pod univerzálnym označením „favorit“. Odvtedy sa však ponuka v obchodoch zvýšila. Cestné bicykle sú vo všeobecnosti drahé a hodia sa skôr pre športovcov, ktorí obľubujú rýchlu jazdu po asfalte. Ceny za začínajú pri pätnástich tisícoch. Na jazdu po náročnejších terénoch sa vôbec nehodia, majú extrémne tenké kolesá a je pri nich najväčšie riziko prebitia plášťa, ktorý je zároveň dušou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu