
Na Evanjelickom gymnáziu J. A. Komenského v Košiciach bol včera normálny pracovný deň. Niektoré triedy odovzdávali učebnice. Učitelia do práce nastúpili, ale na znak podpory štrajku si pripli žlté stužky. FOTO PRE SME – ROBERT SÁNDOR
BRATISLAVA – Väčšina učiteľov na Slovensku včera štrajkovala. Šéf školských odborárov Ján Gašperan bol s účasťou spokojný. „Ak členovia vlády aj poslanci uvidia, akú máme podporu, musia vypočuť hlas týchto ľudí. V histórii Slovenska prvýkrát dokázali takto silne zabojovať za lepšie podmienky v školách a za svoje sociálno-ekonomické postavenie,“ povedal.
Ministerstvo školstva so štrajkom nesúhlasilo. Minister Martin Fronc ho označil za predčasný. „Požiadavky ohľadne tarifného odmeňovania boli splnené. Školám chýba vyše miliarda korún, ale polovicu z toho už vieme odkiaľ čerpať. O ďalšej sume rokujeme s ministerstvom financií.“
Do štrajku sa väčšinou nezapojili súkromné školy. Učitelia však neprotestovali ani na viacerých štátnych školách vrátane niekoľkých bratislavských gymnázií.
Vyučovalo sa napríklad na Gymnáziu Vazovova v Bratislave. „Mali sme priveľa povinností a pripravených akcií mimo školy práve na piatok. Naši učitelia si nemohli dovoliť štrajkovať, lebo deti boli na exkurziách a výletoch. Sú za ne zodpovední,“ vysvetlila zástupkyňa riaditeľky Zuzana Lorencová. Učitelia, ktorí nemuseli zabezpečovať vyučovanie, sa zapojili do štrajku.
Košice
Na Gymnáziu T. Akvinského sa z 35 učiteľov rozhodlo štrajkovať zhruba 20 percent. „Vybrali si buď dovolenky, alebo náhradné voľno. Časť pedagógov išla so žiakmi na výlety, niektorí žiaci ostali v škole a upratujú spoločné učebne,“ povedala riaditeľka Zuzana Vozárová.
Na Evanjelickom gymnáziu J. A. Komenského nastúpili do práce všetci učitelia. Svoj odev však ozdobili žltými stužkami. „Súhlasíme s požiadavkami odborov a štrajkujúcich učiteľov. Ale naši študenti sú na prvom mieste,“ povedala riaditeľka Valéria Butkovičová.
Bežný pracovný deň bol aj na Prvom súkromnom gymnáziu v Košiciach. „Sme súkromná škola, logicky teda máme iné záväzky a z nich vyplývajúce povinnosti. Nemám právo poslať študentov domov. Musel by som vrátiť rodičom alikvótnu časť školného, ktoré platia z vlastného vrecka,“ vysvetľuje riaditeľ Ladislav Steiner.
Prievidza
Vyučovanie v Piaristickej základnej škole F. Hanáka v Prievidzi včera riadne bežalo. O štrajku sa v škole diskutovalo, väčšina pedagógov sa však rozhodla nepodporiť ho. Učitelia školy nie sú organizovaní v odboroch. Návrh na štrajk nepadol ani zo strany zamestnaneckej rady.
Nitra
Dve učiteľky Základnej školy v Čakajovciach sa nepripojili k štrajku a v škole natierali okná. Okná maľoval i zástupca školy Ján Ďurďovič, ktorý sa však k štrajku prihlásil. „Tento rok sme nedostali ani korunu osobného príplatku. Niekto musí dať vláde na vedomie našu nespokojnosť,“ povedal telocvikár Ďurďovič, ktorý pre žiakov opravuje žinenky a zo štyroch poškodených lôpt sa naučil vyrobiť dve nové.
Prázdnotou zíva aj škola pre prvý stupeň v Šuriankach. Jej riaditeľka Lucia Čagalová však v miestnom parku nacvičovala s deťmi kultúrny program na dnešnú slávnosť otvorenia miestneho parku. „O našu školu sa obec stará dobre. Nedávno sme dostali novú kopírku. Napriek tomu sa k štrajku hlásime, najmä zo solidarity,“ povedala Čagalová.
Zvolen
Žiaci Základnej školy Petra Jilemnického boli včera nešťastní. V ich škole učitelia neštrajkovali. O tom, že sa škola nepripojila k výstražnému štrajku, rozhodla procesná chyba. Pri rozhodovaní o štrajku totiž zamestnanecká rada školy nebola uznášaniaschopná. Výsledkom bolo čiastočne skrátené vyučovanie a nahnevaní žiaci.
Časť učiteľov aj napriek tomu vyjadrila svoju solidaritu so štrajkom žltými stužkami, jeden z učiteľov dokonca celý deň chodil po škole, aj na vyučovacie hodiny s veľkým transparentom na palici: „Štrajkujem!“
Žiaci boli evidentne nespokojní s tým, že musia byť dopoludnia v škole. „To je nespravodlivé! Prečo sa my musíme učiť a ostatní nie,“ pýtali sa žiaci učiteľov, a tí ochotne počas vyučovania vysvetľovali.
Žilina
V súkromnom slovensko-anglickom gymnáziu bolo včera rušno. Študenti sa prechádzali po chodbách, opakovali si učivo. Opravovali si totiž známky. Ich školy sa štrajk netýkal.
Neštrajkovali ani na štátnom Bilingválnom gymnáziu Tomáša Ružičku. „Nemáme odborovú organizáciu, zamestnanecká rada zamestnancom všetko vysvetlila,“ hovorí riaditeľka.
Na bilingválnom gymnáziu v Sučanoch sa viac ako 60 percent zamestnancov k štrajku prihlásilo, ale štrajkovali v škole. „Prihlásili sme sa, mali sme však dopredu naplánované akcie. Raz do roka sa totiž u nás koná tzv. večerná škola a Garden party, ktorej sa zúčastňujú nielen žiaci, ale aj absolventi,“ povedala šéfka odborov Eva Turzová.
(ts, sen, eta, bej, wm, aha)