
Ivan Mikloš a Pál Csáky mohli byť počas odvolávania pokojní, opozičné HZDS ich nepriamo
podporilo.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Pokus o odvolávanie vicepremiérov Pála Csákyho a Ivana Mikloša zvládli poslanci v pokojnej atmosfére za necelých päť hodín. Väčšia pozornosť sa sústredila na Csákyho.
Monika Beňová zo Smeru, čo odvolanie s Ľudovou úniou navrhol, apelovala na poslancov, aby urobili rozhodnutie v prospech budúcnosti. „Voličov nezaujíma koaličná dohoda.“
Šéf HZDS Vladimír Mečiar tvrdil, že každý z vicepremiérov má dobré i zlé vlastnosti. Nápravu podľa neho musí urobiť celá koalícia a úlohou opozície je len upozorniť na dosahy vládnej politiky na občanov. HZDS preto o návrhu nehlasovalo. Pri výčitkách na adresu Csákyho, že zle pripravil kampaň pred euroreferendom, Mečiar podotkol, že Smer v kampani nevidel a tkáčovci čakali „za bukom“.
Vicepremiér pre integráciu pred poslancami opísal stav čerpania predvstupových fondov Európskej únie. O detailoch pri využívaní štrukturálnych fondov a fondu súdržnosti sa podľa neho začne rokovať s Bruselom koncom júla. Csákymu sa nepáči, že sa pri vstupe do únie hovorí len o peniazoch. „Malo by sa hovoriť, aké miesto si tam chceme nájsť ako krajina i ako jednotlivci,“ povedal.
Poslanec Jozef Brhel (nezávislý) označil čerpanie peňazí od budúceho roka za „fámu“.
Rozruch vyvolal Jozef Banáš z ANO, ktorý navrhol tzv. maďarský model zodpovednosti za európsku integráciu na úrovni vlády. Agendu integrácie by mal podľa neho prebrať veľvyslanec pri únii Juraj Migaš. Označil ho za odborníka, ktorý zložitej problematike veľmi dobre rozumie. Pred časom Csáky Migašovi ponúkal miesto na úrade, ale ten ho odmietol.
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos sa Csákyho zastával. Priznal, že situácia nie je „ružová“, ale opozícia má podľa neho pomôcť a nie odvolávať vicepremiérov.
Pri rozprave o odvolaní ministra financií poslanec Smeru Milan Murgaš vyčítal Miklošovi, že toleroval tunelovanie Devín banky, riadil nevýhodnú privatizáciu energetiky, „spackal“ reformu verejnej správy, že sa tvári ako reformátor, ale len deštruuje a manipuluje so štatistikou.
Komunisti obviňovali Mikloša, že ochudobňuje milióny ľudí. Poslanec Karol Fajnor si dokonca myslí, že Mikloš by mal niesť trestnoprávnu zodpovednosť za zlé zostavenie rozpočtu.
Koalícia bránila ministra, že má dobrú povesť a aj vďaka nemu sa o Slovensku hovorí ako o tigrovi strednej Európy.
Mikloš v záverečnom vystúpení vyzval Fajnora, aby naňho podal trestné oznámenie. „Inak rozprávate do vetra.“ Za nezmysel označil tzv. protiľudové opatrenia vlády. Ak by vláda neupravila dane alebo výraznejšie zvýšila dôchodky, podľa Mikloša by v konečnom dôsledku občania čelili ešte vážnejším problémom.
IGOR STUPŇAN
Čo vyčítali Csákymu
* slabú pripravenosť na čerpanie pomoci z fondov Európskej únie,
* chýbajúce základné priority práce jeho kancelárie,
* dôraz na podružné témy – napríklad zmenu názvu ministerskej rady pre integráciu,
* nezvládnutú predreferendovú kampaň,
* škandál s eurohymnou,
* stretnutie s prednostami okresných úradov za SMK vo vládnom zariadení Bôrik,
* že sa venuje len maďarskej menšine,
* prideľovanie štátnych zákaziek firme manželky svojho hovorcu.
Čo vyčítali Miklošovi
* prípravu štátneho rozpočtu, kde nadhodnotil príjmy z dane z pridanej hodnoty,
* nevyvodenie osobných dôsledkov na výpadok príjmov,
* zvyšovanie spotrebných daní,
* daňovú reformu, ktorá vraj znamená skryté zvyšovanie daňového zaťaženia občanov a podnikateľov,
* odporúčajúci list ministrovi zahraničia Kukanovi, ktorým loboval za agentúru B+Advertising,
* návrh, ktorý oslobodzuje súkromné poisťovne od povinnosti odvádzať 8 percent z výberu zmluvného poistného na motorové vozidlá. (sp)