PORTO KARRAS – Európa je v poslednom kole debaty o svojej ústave. Na summite Európskej únie dostali lídri únie od šéfa Konventu Valéry Giscarda d‘Estainga návrh jej textu. Zhodli sa, že je „dobrým základom“, ale napriek tomu sa v únii očakávajú ešte búrlivé diskusie.
Summit potvrdil, že desať kandidátov vrátane Slovenska je už v podstate v únii. V gréckom letovisku Porto Karras sa potvrdilo, že definitívnu tvár ústavy budú modelovať aj budúci členovia, spolu teda 25 krajín. Všetci ich lídri dostali včera od Giscarda 68-stránkový návrh v materinskom jazyku.
Každý z nich má k návrhu čiastkové výhrady, zmeny by chcelo aj Slovensko. Premiér Mikuláš Dzurinda síce označil výsledok práce Konventu za úspech, hneď však zdôraznil, že sú miesta, o ktorých treba ešte diskutovať.
Spory sa dajú zhrnúť do dvoch základných rovín: ide o chápanie únie a boj medzi malými a veľkými štátmi.
Najmä Briti sa snažia minimalizovať rastúci vplyv Bruselu a tvrdia, že Európa by mala zostať spoločenstvom národných štátov a nie federálnym superštátom. Túto cestu naznačuje vytvorenie európskeho prezidenta, ministra zahraničných vecí.
Obavy malých vystihuje odpor proti takzvanej dvojakej väčšine. Na rozhodovanie by tak stačilo získať podporu väčšiny krajín, ktoré predstavujú 60 percent obyvateľstva únie. V podstate by to umožnilo veľkým krajinám ako Nemecko či Francúzsko veľmi jednoducho blokovať akúkoľvek iniciatívu malých.
Spory v únii naznačil aj návrh bezpečnostnej stratégie vysokého predstaviteľa únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu. Slovenský minister zahraničia Eduard Kukan si myslí, „že euroatlantické spojenectvo je tam vypichnuté nedostatočne“.