BRATISLAVA – Medzi ľuďmi, ktorí na Slovensku páchajú organizovaný zločin, vznikla skupina „vplyvných a úspešných“ podnikateľov, ktorí sa navonok dištancovali od zjavne kriminálnych osôb. Špinavými peniazmi si však posilňovali svoje postavenie a kontakty v spoločenských a hospodárskych kruhoch a tieto vzťahy využívali pri korumpovaní štátnych úradníkov, čo rozhodujú o lukratívnych štátnych zákazkách.
Píše sa o to v správe o stave SIS, ktorú vo štvrtok v parlamente prečítal jej šéf Ladislav Pittner. Poslanci tušia, o akých podnikateľov ide, ich mená však nikto nepovedal. Je to vraj vec polície.
Predseda brannobezpečnostného výboru Róbert Kaliňák zo Smeru informáciu nepovažuje za novinku. „Je to štandardné aj v ostatných krajinách, kde sa členovia organizovaného zločinu snažili premeniť na slušných občanov.“ Spomenul zastreleného bratislavského mafiána Steinhübela. „Síce nikdy neopustil mafiánske spôsoby pri vyjednávaní, ale bol vo veľkých podnikoch.“
Kaliňák si myslí, že ide o podnikateľov, ktorých možnosti sa končia najviac pri dvesto miliónoch korún. „Neviem, či by sa silné finančné skupiny spájali s mafiánmi. To podľa mňa nie sú bývalí mafiáni.“
Veta neprekvapila ani ministra obrany Ivana Šimka z SDKÚ. „Každý štát sa usiluje, aby zužoval priestor pre takéto konanie.“ Na otázku, či vie, o koho by mohlo ísť, povedal: „Tu mám trošku zviazané ruky, pretože sú na to príslušné orgány.“ Na otázku, či sa s niektorými aj stretáva, odpovedal: „Nikto to nemôže vylúčiť, pretože to človek nemôže vedieť.“
V správe sa spomínalo tunelovanie výstavby tunela Branisko, ovládnutie jednej SAD z východného Slovenska podsvetím alebo aj tunelovanie Devín banky. Často sa spomínala korupcia pri štátnych zákazkách alebo v štátnej správe. Ani to Šimka neprekvapilo. „Sú to veci, s ktorými prichádzam do styku v médiách alebo aj v spravodajských správach. Treba upozorniť na to, že spravodajské správy majú vždy istý charakter pravdepodobnosti a neobsahujú dôkazy.“
Žiadne mená nepovedal ani člen výboru pre kontrolu SIS Peter Muránsky z KDH, „tuší“ ich však. „SIS ešte nikdy nepomenovala takýmto spôsobom to, čo sa šušká v spoločnosti a aj na chodbách parlamentu. Určite ide o podnikateľov, ktorí prichádzajú do styku s verejnými činiteľmi,“ dodal.