BRATISLAVA – Pre časť colníkov neznamená vstup Slovenska do Európskej únie nič príjemné. Okrem Ukrajiny bude od 1. mája budúceho roku Slovensko susediť iba s členskými štátmi únie. Náplň práce colníkov sa zmení a časť z nich sa stane prebytočnými.
„Po vstupe do únie bude z colnej správy prepustených okolo 300 zamestnancov,“ potvrdila Silvia Balázsiková, hovorkyňa colného riaditeľstva. Ďalších preradia na iné miesta a budú si musieť doplniť vzdelanie. Koľko ich bude, sa ešte nevie. Colná správa dnes zamestnáva viac ako 5-tisíc ľudí, časť tvoria občianski zamestnanci.
Všetky opatrenia začnú platiť hneď v deň vstupu. „Budú účinné okamžite po polnoci,“ povedala Balázsiková. Colná správa nebude čakať, kým sa Slovensko stane aj súčasťou Schengenského priestoru, niekedy v rokoch 2006 či 2007.
Prepustených colníkov by bolo asi viac, keby už čoskoro colné úrady nedostali nové právomoci. Colná správa na budúci rok preberie správu nad všetkými spotrebnými daňami. Dnes spravuje iba spotrebnú daň na minerálne oleje. Nepôjde len o dovoz a vývoz, ale aj o obchod vo vnútrozemí. „Na to využijeme colníkov stiahnutých zo štátnych hraníc, ktoré už budú tvoriť vnútornú hranicu únie,“ hovorí Balázsiková.
Práve správcov daní sa budú týkať nevyhnutné rekvalifikácie. Musia počítať aj s tým, že už nebudú pracovať v pôvodných mestách, ale presunú sa do vnútrozemia. Štát im však neposkytne nové bývanie. „Bohužiaľ, budú musieť dochádzať,“ upozornila Balázsiková. Ubezpečila, že presuny zamestnancov sa budú robiť tak, aby pracovali čo najbližšie k svojmu bydlisku.
Colná správa sa ani po vstupe do únie nevzdá svojich budov na hraniciach. Bude ich využívať ako priestory pre správcu spotrebných daní.
ROMAN PATAJ
Policajti vstupom do únie neutrpia
Na rozdiel od colníkov, policajti z hraníc po vstupe do únie o prácu neprídu. Polícia má na hraniciach napríklad potláčať nelegálnu migráciu, či kontrolovať pasy. Ministerstvo vnútra tvrdí, že na režime na hraniciach sa nič nezmení.
„Ostáva kontrola štátnej hranice aj s členmi Európskej únie aj s Ukrajinou,“ píše v stanovisku hovorca ministerstva Boris Ažaltovič. Režim sa zmení až po vstupe krajiny do Schengenského priestoru. Hraničná a cudzinecká polícia však bude pracovať aj potom. Sústredí sa na kontroly vo vnútrozemí a prihraničných oblastiach.
Počíta sa s posilňovaním hranice s Ukrajinou, kde sa má len tento rok preinvestovať 160 miliónov korún. Posilnia sa i jednotky bojujúce proti nelegálnej migrácii. „Nepredpokladáme preto žiadne prepúšťanie,“ tvrdí Ažaltovič. (rp)