
Summit Európskej únie v gréckom prímorskom letovisku Porto Karras sa včera začal s viac ako hodinovým oneskorením. Pred tým, ako politici dorazili na miesto konania summitu, prechádzali cestami husto lemovanými policajtmi. FOTO TASR - IVAN MAJERSKÝ
PORTO KARRAS - Slovensko včera sedelo za jedným stolom so štátmi Európskej únie ako ich rovnoprávny partner.
Prvýkrát sa lídri vstupujúcich krajín zúčastňujú na všetkých rokovaniach summitu. Zatiaľ síce nemajú právo hlasovať, ale hlasovanie je na summitoch únie pomerne neobvyklé.
Európskemu summitu v gréckom Solúne už nebude dominovať len rozširovanie,do popredia sa dostáva reforma rozšírenej únie a jej postoj k aktuálnym medzinárodným a bezpečnostným problémom. Lídri únie sa pokúsia sformulovať stanovisko k Blízkemu východu, Balkánu a prehodnotia svoje vzťahy s Amerikou.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda tvrdí, že hoci sme sa k väčšine týchto tém už vyjadrovali, „chceme zaujímať konkrétne a jasné stanoviská k mnohým ďalším, ktoré nemôže Európa prehliadať, ale má sa im venovať“. Slovensko však zatiaľ dostatočne jasne neformulovalo ani svoje pozície k návrhu európskej ústavy z dielne Konventu.
Podľa premiéra to urobíme na jednom z najbližších rokovaní vlády po summite. V Európe sa hovorí, či závery Konventu možno označiť za východiskový bod, na ktorom sa dá ešte pracovať, alebo za dobrý základ, ktorý už netreba veľmi meniť.
Premiér sa však nebráni volaniu po istých zmenách. Vie si predstaviť, že by sa Slovensko vzdalo veta v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Dzurinda sa nemieni vzdať veta v daňových záležitostiach: „Nedovolím, aby sme prišli o nástroje, ktoré nám pomáhajú rýchlejšie postupovať.“
V niektorých krajinách bude o návrhu novej európskej ústavy referendum. Premiér síce čaká na právnu analýzu, ako je to na Slovensku, ale vyjadril osobné presvedčenie, že referendum nie je potrebné. JANA MIKUŠOVÁ
Národný konvent bude fungovať ďalej
BRATISLAVA - Národný konvent o európskej budúcnosti Slovenska sa bude stretávať aj po tom, ako Európska únia prijme ústavnú zmluvu. Zhodli sa na tom v stredu jeho účastníci.
„Národný konvent bude zachovaný ako širšie celospoločenské diskusné fórum,“ povedal člen konventu za Slovenské európske fórum Vladimír Bilčík.
Európsky Konvent o budúcnosti Európy vedený bývalým francúzskym prezidentom Valérym Giscardom d‘Estaing oficiálne ukončil svoju činnosť minulý týždeň, keď predstavil návrh novej európskej ústavnej zmluvy. Po summite v Solúne sa zíde už len pre dotiahnutie detailov.
„Naším fungovaním v Európskej únii budú vznikať ďalšie otázky. Konvent bude priestorom, kde sa takýto názor môže tvoriť a vláda ho môže, ale nemusí akceptovať,“ hovorí exprezident Michal Kováč.
Členovia národného konventu privítali návrh európskeho Konventu na podobu ústavnej zmluvy ako „dobrý základ na rokovania medzivládnej konferencie.“ Naopak, nezhodli sa v otázke, či by o ústavnej zmluve malo byť u nás referendum.
BARBORA TANCEROVÁ