Únia vypočula zvuk svojej poloprázdnej pokladnice a začala šetriť. Na summity bude využívať bruselské kapacity, kde sú konferenčné centrá, služby aj väčšina euronovinárov.
Mestá ako Solún a blízke letovisko Porto Karras, kde je práve summit únie, takéto kapacity nemajú. Tlačové stredisko je napríklad v jednom obrovskom stane na golfovom ihrisku.
Politici sú izolovaní od ostatného sveta aj od antiglobalistov. Na približne 100-kilometrovej ceste zo Solúnu do prímorského Porto Karras stoja v pravidelných rozostupoch policajti. Muži s helénskym profilom stojaci na prudkom slnku vzbudzujú skôr súcit ako rešpekt.
Lídri 15 členských a 10 vstupujúcich krajín budú do soboty zavretí v luxusnom komplexe troch hotelov na pláži zálivu Kassandra. Okrem pešiakov ich chránia aj vrtuľníky a niekoľko vojnových lodí. Už včera pred večerou začali politici diskutovať o zahraničnej politike. Hovoriť mali o Blízkom východe, azylovej politike, ale aj Iraku, ktorý vyvolal v Európe nebývalú krízu. Dnes je potom hlavnou témou návrh európskej ústavy.
Posledný summit mimo Bruselu je prvým, kde sú od začiatku aj pristupujúci členovia únie. Aj preto sa možno do Grécka zbehli tisícky novinárov.
„Pred chvíľou som akreditovala novinára z Kórey,“ hovorí dievčina z tlačového strediska. Nevie síce, čo môže Kórejčana zaujímať na únii, ale „hlavne, že tu minie peniaze. Viete, ako tento summit znížil nezamestnanosť?“
Novinár z Anglicka hovorí, že summity po prechode do Bruselu stratia svoje čaro. „Bude to vyzerať tak, že únia je len Brusel a ľuďom sa Európa ešte viac odcudzí.“
JANA MIKUŠOVÁ, Porto Karras