
Cena knihy je pre rozhodovanie čitateľa kľúčová. Po poslednom zvýšení DPH klesol predaj kníh o 20 až 30%. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
elia sa obávajú, že to spôsobí úbytok čitateľov kníh aj novín. Predpokladajú totiž, že ceny porastú rovnako, ak nie viac a ich predaj klesne.
„Bude to mať hlavne dlhodobé účinky. Ľudia budú menej siahať po knihe a iné médiá, vrátane internetu, knihu nenahradia,“ myslí si majiteľka kníhkupectva Ex Libris Marta Šáteková. Je presvedčená, že štát by mal vplyv DPH eliminovať nejakou inou formou podpory. „Podporné programy by sa mali sústrediť aspoň na vzdelávaciu literatúru, ak už nie na beletriu“.
Majiteľ vydavateľstva L.C.A Koloman Kertész Bagala má presnejšiu predstavu o podpore zo strany štátu. „Do kultúry by sa mali vrátiť peniaze z DPH späť. Ak štát ročne vyberie 150 miliónov z predaja kníh, tak by mal nimi cez grantovú schému podporiť tých, ktorí literatúru tvoria - napríklad spisovateľov, knižnice alebo vydávanie náročnej literatúry,“ hovorí Bagala. Na rozdiel od iných oslovených vydavateľov však nie je proti koncepcii daňovej reformy, ktorá zavedie jednotnú sadzbu DPH. „Ak sa robí reforma, mala by byť dôsledná a neschvaľujem názor, že treba robiť výnimky,“ dodal.
Proti akýmkoľvek výnimkám je aj ministerstvo financií, ktoré navrhlo jednotnú DPH. „Množstvo výnimiek a podmienok spôsobuje nejednoznačnosť zákonov, čo zasa vyvoláva potrebu vydávania ďalších usmernení a výkladov. Dať výnimku tlači alebo vydavateľom by bol precedens a logicky by spustil reťaz ďalších žiadostí,“ povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Podľa ministerstva kultúry sa po poslednom januárovom zvýšení DPH predaj kníh prepadol o 20 až 30 percent. V nominálnom vyjadrení to predstavuje približne 400 miliónov korún.