Štátne peniaze sa míňajú ľahko, zistil kontrolný úrad

BRATISLAVA - Samosprávy budú hospodáriť s väčšími peniazmi ako v minulosti a preto ich treba aj lepšie kontrolovať. Decentralizácia verejnej správy totiž prináša riziko decentralizácie korupcie. V minulom roku samospráva disponovala približne 70 miliardam

i korún, čo je niekoľkonásobne viac oproti minulosti. Okrem kontroly na úrovni štátu tak treba vytvoriť aj funkčný systém kontroly samosprávy a posilniť právomoci Najvyššieho kontrolného úradu. Včera sa na tom zhodli vládny splnomocnenec pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský, šéf kontrolného úradu Jozef Stahl i bývalý trojnásobný predseda združenia hlavných kontrolórov a hlavný kontrolór Nitry Ladislav Fúska.

Návrh zákona o kontrole územnej samosprávy bude pripravený do dvoch mesiacov, parlament by ho mal schváliť ešte tento rok. Návrh na novelizáciu ústavy, ktorý pripravil NKÚ, už je vo výboroch Národnej rady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší kontrolný úrad včera vydal aj niekoľko správ popisujúcich, aké porušenia zákonov zistil pri kontrolách v jednotlivých rezortoch.

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva vlani nehospodárne použilo 3 929 000 korún, ktorými vykrylo stratovosť vydávania Učiteľských novín. Zákon o rozpočtových pravidlách, zákon o verejnom obstarávaní a ďalšie záväzné predpisy porušilo ministerstvo podľa kontroly aj v ďalších prípadoch.

Ministerstvo postupovalo protizákonne aj pri poskytovaní preddavkov – v rozpore so zákonom použilo na tento účel vyše sedem miliónov korún.

Úradníci ministerstva nesprávne vyúčtovali refundáciu nákladov športovým organizáciám v celkovej výške 25 254 000 korún.

Chyby našiel kontrolný úrad aj pri refundáciách cestovných náhrad zamestnancov iných subjektov. Pri obstarávaní služieb na zabezpečenie konferencie európskych ministrov školstva rezort porušil zákon o verejnom obstarávaní.

SkryťVypnúť reklamu

Traja zamestnanci boli počas dočasnej štátnej služby v riadiacich orgánoch právnických osôb, čo nie je v súlade so zákonom o štátnej službe.

Slovenský paralympijský výbor

Slovenský paralympijský výbor porušoval pravidlá rozpočtovej disciplíny. Kontrola zistila porušenie vo výške 5 832 343 korún. Protokol odstúpil kontrolný úrad Finančnej polícii a ministerstvu financií.

NKÚ sledoval aj použitie prostriedkov zo štátneho rozpočtu – dohromady vyše 75 miliónov korún. „Zistili sme obrovské množstvo nedostatkov, kontrolóri doslova museli rekonštruovať účtovníctvo, pretože bolo v rozklade,“ povedal podpredseda NKÚ Igor Malý. Zistili úplne neprehľadnú a nepreukaznú evidenciu používania peňazí. „Miešali vlastné bežné prostriedky s prostriedkami poskytnutými zo štátneho rozpočtu – v pokladnici, ako aj pri vzájomných prevodoch medzi uvedenými prostriedkami.“

SkryťVypnúť reklamu

Veľké nedostatky boli zistené aj pri poskytovaní dotácií, pri ktorých nedodržali účel, termíny určené na ich vyúčtovanie či použitie nevyužitých prostriedkov v inom rozpočtovom období.

NKÚ zistil tiež výrazne nehospodárne nakladanie s financiami. Ako príklad uviedol Malý nákup zimnej výbavy od vetroviek, celého oblečenia až po obuv pre členov delegácie nešportovcov na paralympiáde. Slovenský paralympijský výbor rovnako nehospodárne nakladal so svojím nehmotným právom týkajúcim sa mena, loga a značky, keď 40 až 60 percent zo získaných prostriedkov inkasuje súkromná spoločnosť.

Licenčná rada

Bývalý predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu Peter Kováč a riaditeľka jej kancelárie Jarmila Grujbárová porušili pri používaní služobných automobilov na súkromné účely viaceré zákony.

SkryťVypnúť reklamu

V období od 14. marca 2001 do 12. decembra 2002 používal Kováč služobné auto Škoda Octavia, pričom na ňom vykonal 195 jázd bez dokladovania, že ide o pracovnú cestu. Okrem toho rada uzavrela s Kováčom dohodu o poskytovaní náhrad cestovných výdavkov za navštevovanie rodiny v mieste bydliska, teda v Martine, a to formou poskytnutia referentského vozidla bez služobného vodiča. Predstavitelia NKÚ skonštatovali, že táto zmluva bola podpísaná v rozpore so zákonom o cestovných náhradách.

Kováč vykonal na trase Bratislava – Martin a späť spolu 154 súkromných jázd v celkovej dĺžke 38 042 kilometrov. Za čerpanie pohonných látok v objeme 3157,5 litra mu rada uhradila 98 347,70 korún.

V rozpore so zákonom bola uzavretá aj dohoda z roku 1996 o zmene pracovnej zmluvy medzi radou a riaditeľkou jej kancelárie Jarmilou Grujbárovou. Podľa dohody bolo Grujbárovej rozšírené miesto výkonu práce okrem hlavného mesta aj na miesto trvalého bydliska, ktorým je obec Miloslavov. Podobne ako v prvom prípade tak riaditeľka neoprávnene uskutočnila na služobnom aute Škoda Felicia 671 ciest v dĺžke 13 420 kilometrov, pričom za 911,5 litra minutého benzínu jej rada preplatila 27 569,60 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Posledným zisteným porušením zákona je vyplatenie odmien dvom členom rady v plnej výške 17 150 korún za mesiac september 2001. Obaja predstavitelia sa v tomto období zúčastnili len na jednom zo štyroch zasadnutí rady, preto im takáto vysoká odmena neprináleží.

Dom zahraničných Slovákov

Dom prekročil o jedného pracovníka stanovený limit zamestnancov. V rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách prekročil tiež záväzné ukazovatele štátneho rozpočtu účelovo viazaných prostriedkov na služby vo výške 226-tisíc korún a na mzdové náklady vo výške 164-tisíc Sk. Kontrolný úrad zistil aj ďalšie porušenia rozpočtovej disciplíny v sumách 114-tisíc, 53-tisíc a 50-tisíc korún. Dom zahraničných Slovákov, štátna príspevková inštitúcia, bola pritom príjmami napojená na štátny rozpočet prostredníctvom kapitoly ministerstva kultúry. (tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu