Prvou hviezdou hokejového tímu Minnesota Wild sa stal trenčiansky rodák MARIÁN GÁBORÍK (14. 2. 1982) už vo svojich 21 rokoch. Najrýchlejší korčuliar NHL suverénne dominoval v tabuľke klubovej produktívnosti, v play off bol so 17 bodmi dokonca v absolútnom poradí NHL tretí za osemnásťbodovou dvojicou z víťazného tímu New Jersey Langenbrunnerom a Scottom Niedermayerom. Napriek tomu, že oni odohrali o šesť zápasov viac. Experti sa zhodujú, že Gáborík má už dnes potenciál na poprednú osobnosť NHL.
Málovravný absolvent odevnej priemyslovky, na ktorej zvládol umelecké zameranie módneho návrhára, stojí pred významným medzníkom kariéry. Najvyššie draftovaného Slováka v histórii NHL (3. miesto v roku 2000) čaká spolu s jeho agentom príprava nového kontraktu.
V stredu ste odleteli do Minnesoty. Prečo tak skoro?
„Podľa dohody s klubovým lekárom na kontrolu operovaného ramena.“
Tá bola neplánovaná, pôvodne ste si mali dať do poriadku iba brušné svalstvo. Ako k tomu prišlo?
„V priebehu piatich dní som naozaj podstúpil dva operačné zákroky. Najprv mi spevnili pravú stranu brušného svalstva u špecialistu v Montreale, ktorý mi podobne naprával pred dvoma rokmi ľavú stranu. Po návrate do Minnesoty mi pri obvyklej posezónnej prehliadke klubový lekár zistil poškodenie pravého ramena. V zápase play off s Coloradom som si po náraze na mantinel posunul kĺb, no veľmi som si to nevšímal a hral som ďalej. Lekár sa však preventívne odhodlal k artroskopickému zákroku.“
Už ste v poriadku?
„Necítim žiadnu bolesť. Mám už dolu bandáž a začal som s rukou pomaličky cvičiť.“
Bola uplynulá sezóna vašou najvydarenejšou v NHL?
„Z pohľadu tímu určite. Prvýkrát sme sa prebojovali do play off, kde sme sa dostali až do finále Západnej konferencie. I keď som v základnej časti získal o dva body menej ako rok predtým, v play off to už bolo dobré a svoj tretí rok v NHL hodnotím najvyššie. Štart sezóny som mal výborný, potom som sa občas trápil. Súperi si ma viac všímali, neposkytli mi toľko priestoru ako pred rokom. Bolo dosť psychicky ťažké vyrovnať sa s očakávaním, že už mám patriť k ťahúňom mužstva.“
Na Floride ste si zahrali v prestížnom zápase All stars NHL. V roku 2002 ste sa v Los Angeles hrali ešte vo výbere mladíkov - budúcich hviezd. Na Floride ste triumfovali v individuálnej súťaži, stali ste sa najrýchlejším korčuliarom. Ako ste to prežívali?
„V LA aj na Floride bolo na prelome januára a februára príjemné teplé počasie. Sedieť v kabíne s hokejovými veličinami NHL je silný, inšpirujúci zážitok. Všetko prebieha v uvoľnenej atmosfére, na ľade sa nehrá do tela, diváci môžu vychutnávať technické kúsky, hrá sa bez stresu. Môj najrýchlejší čas v korčuliarskej súťaži ma, samozrejme, potešil, ale nerobím z toho vedu. Dosť veľa záleží na štarte a momentálnej disponovanosti. V NHL je množstvo ďalších skvelých korčuliarov.“
Váš najvydarenejší zápas sezóny?
„Siedmy súboj play off, kde sme na ľade favorizovaného Colorada rozhodli o postupe. Strelil som vyrovnávajúci gól a potom sme sa tešili po góle v predĺžení. V základnej časti sa mi darilo v stretnutí s Phoenixom, v ktorom som nazbieral šesť bodov za dva góly a štyri asistencie.“
Najťažšie chvíle?
„Vo finále Západnej konferencie s Anaheimom. Ich brankár Giguere nás psychicky zruinoval. Sériu sme prehrali 0:4 na zápasy a jediný gól sme dali až v poslednom stretnutí.“
Je Stanley Cup v správnych rukách?
„Víťaz má vždy pravdu. Ukázalo sa, že brankár Devils Brodeur mal v rozhodujúcich chvíľach viac skúseností. Keď viedlo New Jersey 2:0 na zápasy držal som im palce, no keď Anaheim vyrovnal na 2:2, priklonil som sa viac ku káčerom.“
Určite ste rozmýšľali o „trenčianskom“ finále Minnesota (Gáborík, Sekeráš) - Ottawa (Hossa, Chára). V tom prípade by Stanley Cup naisto defiloval pod hradom Matúša Čáka. Čo vy na to?
„Bolo by to super. No zľakol som sa aj predstavy, že by nás víťazi základnej časti z Ottawy pobili a ja by som sa musel schovávať niekde v diere. (Smiech.) Ale aj v tom prípade by som sa tešil z úspechu svojich trenčianskych súperov.“
Skončil sa vám trojročný kontrakt. Minnesota bola štedrá, poskytla vám nováčikovský strop (1,075 milióna dolárov ročne, plus zaujímavé výkonnostné bonusy). Čakajú vás určite náročné rokovania o novej zmluve. Podľa regulí NHL po vypršaní prvého kontraktu ešte nemôžete rátať s arbitrážou, váš agent sa musí s klubom dohodnúť. Chcete ostať v Minnesote?
„Rád by som. Môjho agenta Alana Walsha už z Wild kontaktovali na prvé stretnutie. Dozaista začnú s nízkou sumou. Verím však, že v Minnesote zostanem. V histórii NHL boli len štyri prípady, keď si svojho draftovaného hráča neudržali ďalej aj po vypršaní prvého kontraktu.“
Minnesota patrí v NHL ku klubom s najnižším rozpočtom. Najvyšší plat má center Cliff Ronning - 1,850 milióna. Odhady vašej hokejovej hodnoty sa pohybujú okolo päť miliónov dolárov ročne. V prípade očakávanej päťročnej zmluvy by to bola značná záťaž na rozpočet klubu. Neobávate sa, že vaša cena prekračuje finančnú kapacitu Minnesoty?
„Na druhej strane má tento klub za sebou obchodne najúspešnejší rok. Z tohto kapitálu by mohol manažment investovať do hráčov. Ale určite to bude tvrdý boj, musím sa pripraviť, na to, že aj zdĺhavý. Aj o tom je NHL.“
Očakáva sa, že Minnesota si vás bude chcieť zaviazať na viac rokov. Po budúcej sezóne však skončí zmluva medzi hráčskou asociáciou a vedením NHL, spomína sa štrajk. Hrozba ďalšej komplikácie?
„Žiaľ. Ak vypukne lock out, čo je veľmi pravdepodobné, môžu sa udiať celkom nepredvídané veci.“
Páči sa vám život v Amerike?
„Veľmi. Fanúšikovia ma prijali dobre, mesto a okolie je veľmi príjemné. S priateľkou Ginou si spokojne žijeme vo vlastnom dome a robíme krátke výlety.“
Kto je šéfom vo Wild?
„Jednoznačne tréner Jacques Lemaire. Bez neho by sme neboli tam, kde sme.“
Z hráčov?
„Prirodzene, starší, skúsenejší Ronning, Brunette, Walz.“
Najnepríjemnejší obranca v NHL?
„Adam Foote z Colorada. Určite aj Robo Švehla a Zdeno Chára, ale proti Ottawe sme hrali iba jeden zápas a on bol vtedy zranený.“
Netajíte, že vaším vzorom je Slovák Peter Bondra. Ktorých útočníkov považujete v súčasnosti za najlepších v NHL?
„Bondrov dres mám zasklený v dome v Amerike. Mnohí sa čudujú, že prečo je to dres Washingtonu. Okrem Bondru a hráčov zo Slovenska sa mi páčia Sakic, Jágr, Forsberg. Ten posledný asi najviac. Zaslúžene získal Hartovu trofej.“
Ako relaxujete v zámorí?
„Bavia ma rýchle autá, sledujem rôzne preteky. Okrem toho hrám tenis, golf. Psychicky oddychujem pri hudbe techno, často počúvam U2, páči sa mi film Matrix. Listujem časopisy aknihy, čo mi zo Slovenska prinesú rodičia. Teraz čítam životný príbeh Joža Ráža. V Amerike si najviac pochutím na dobrom steaku.“
A na Slovensku?
„Všetko z maminej kuchyne. Morčacie prsia, halušky.“
Ako strávite dovolenku?
„Najradšej s priateľmi na chate. Či už na našej rodinnej v Papradne, alebo u kamarátov v okolí Trenčína. Na Slovensku už bola aj priateľka Gina a páči sa jej tu. Teraz príde z Ameriky so mnou do Trenčína znovu. Rád oddychujem aj v teple pri mori, no nie som si istý, či mi to vyjde toto leto. A medzitým šport. Tenis, dosť ma chytil aj golf.“
Na ľade vynikáte dynamickým korčuľovaním. Je to výsledok špeciálnej prípravy?
„Spočiatku letnej prípravy trávim veľa času v posilňovni. Mám osvedčenú batériu dynamických rýchlostných cvikov na nohy. V minulosti som absolvoval aj kemp na zdokonalenie korčuľovania v Montreale. Teraz v príprave používam aj špeciálny trenažér. Na doske mám na mechanickom zariadení normálne korčule, technika je veľmi blízka ľadu. Pomáha to najmä akcelerácii.“
Sledovali ste slovenskú reprezentáciu na majstrovstvách sveta v Helsinkách?
„Pozorne. Mali sme tam vynikajúci tím, ktorý mal potenciál na zlato.“
Rozprávkový bonus
Výsledný príjem Mariána Gáboríka za sezónu 2001/2002 sa blížil finančnému ohodnoteniu veľkých hviezd. K základnému platu 1,075 milióna dolárov si pripísal aj 3,3 milióna USD na základe motivačných bonusov. Gáborík sa so ziskom 67 bodov (30+37) stal druhým najproduktívnejším hráčom Minnesoty. Vtedy dvadsaťročný mladík sa taktiež stal držiteľom Pontiac-GMC Star Award, ktorú udeľuje vedenie klubu najlepšiemu hráčovi tímu.
Prekorčuľoval Fiodorova
V individuálnej súťaži o najrýchlejšieho korčuliara NHL triumfoval v rámci exhibície All Star 2003 na Floride Marián Gáborík. Dosiahol najrýchlejší výsledný čas na jedno kolo 13,713 sekundy. „Pred štartom som bol nervózny. S takými hráčmi po boku, ako sú Sergej Fiodorov a Bill Guerin, je pre mňa veľkou cťou vyhrať túto súťaž,“ netajil svoje prekvapenie Gáborík, ktorý za víťazstvo zinkasoval 4500 dolárov. Druhý najlepší čas 14,207 sekundy dosiahol útočník Tampy Bay Martin St. Louis. Gáborík napodobnil triumfy Petra Bondru z rokov 1997 (13,61) a 1999 (14,64).
Povedali o Gáboríkovi
Peter Bondra, útočník Washingtonu: „Marián je vynikajúci korčuliar, skvelý hráč a veľká osobnosť. Má šikovné ruky a dôležitý inštinkt na góly. Pri našom prvom stretnutí bol plachý, akoby stratil reč. Chápal som ho. Niečo podobné som zažil aj ja, keď som prvýkrát stretol svoj idol Petra Šťastného. Na svete korčuľuje toľko dobrých hráčov a Marián si zvolil za vzor práve mňa. Je to príjemný pocit, ale na druhej strane si myslím, že on bude oveľa lepším hokejistom, ako ja.“
Jacques Lemaire, tréner Minnesoty: „Mne najviac pripomína koňa. Marián nie je taký elegantný korčuliar ako napríklad Jágr. Raz je vpredu, potom vzadu ako mladý kôň. Jedno je však isté. Keď ho vidíte na ľade, je jasné, že z neho bude vynikajúci hokejista.“
Andrew Brunette, útočník Minnesoty: „Ešte som nevidel takého vyspelého a odvážneho mladíka.“
Július Šupler, tréner: „Absolútny talent, dynamický typ, ktorý by sa presadil aj v iných športoch. Má v nohách ekrazit, základ úžasnej akcelerácie. Je skvele technicky vybavený, efektívne zakončuje. Vždy mal poctivý prístup k tréningu, stále na sebe pracuje. Vzácny typ obojsmerného hráča. Vážim si ho aj ľudsky, dobre sa mi spolupracovalo aj s jeho otcom.“