
Irackí chlapci si prezerajú vrak vozidla americkej armády. FOTO - TASR/AP
Pri výbuchu mínometnej strely pred spojeneckým úradom humanitárnej pomoci v meste Sámarrá, severne od Bagdadu, včera zahynul okoloidúci Iračan a ďalších 12 ich utrpelo zranenia.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld v stredu na tlačovej konferencii v Pentagone pribúdajúce útoky na amerických vojakov v Iraku bagatelizoval a prirovnával ich rozsah k úrovni násilia, ktoré je zvyčajné vo veľkých amerických mestách.
Pripomenul, že Bagdad má skoro šesť miliónov obyvateľov. „Musíte si uvedomiť, že ak by bol Washington veľký ako Bagdad, mali by sme tu asi 215 vrážd za mesiac.“ Útoky majú podľa Rumsfelda na svedomí malé skupinky 10- až 20-členné a nie väčšie vojenské formácie alebo organizácie.
Od 1. mája, keď prezident Bush oficiálne vyhlásil koniec veľkých operácií, prišlo v Iraku o život asi 50 amerických vojakov, z toho asi desať pri útokoch.
Rumsfeldove slová by mohol potvrdzovať aj prieskum Irackého strediska pre výskum a strategické štúdie. Podľa neho viac ako 80 percent obyvateľov Bagdadu súhlasí s prítomnosťou amerických vojakov.
Skoro 52 opýtaných súhlasí s tým, aby koalícia v Iraku zostala až do vytvorenia irackej vlády, 26 percent len do zostavenia prechodnej správy a asi piatim percentám by neprekážalo, keby koaličné vojská v krajine zostali dva roky. Sedemnásť percent opýtaných si želá, aby cudzí vojaci z Iraku odišli okamžite.
Riaditeľ strediska Ahmad Kasab výsledok prieskumu vysvetľuje politickým vákuom v Iraku: „ Politické strany, ktoré tu v minulých dňoch vznikli, nereprezentujú názory ľudí.“
K otázkam týkajúcim sa obnovy Iraku, odpovedalo 94 percent opýtaných, že Američania v tejto oblasti naprosto zlyhali. Len jedno percento je s americkou organizáciou obnovy spokojných. Skoro tri štvrtiny sú toho názoru, že sa Američanom nepodarilo obnoviť bezpečnosť. V ankete odpovedalo 1100 ľudí, 83 percent opýtaných tvorili muži. (čtk)
Bush bránil Blaira
WASHINGTON - Americký prezident George Bush v stredu obhajoval britského premiéra Tonyho Blaira, ktorý čelí v Británii obvineniam, že skreslil informácie o údajných irackých zbraniach hromadného ničenia. Vychádzal z veľmi solídnych spravodajských informácií a tieto obvinenia nie sú jednoducho pravdivé, povedal Bush.
Členovia spravodajského výboru americkej Snemovne reprezentantov začali v stredu vypočúvať predstaviteľov spravodajských služieb v súvislosti s tým, aké informácie odovzdávali pred vojnou vláde.
Námestník ministra obrany Paul Wolfowitz zdôraznil, že spravodajské služby sa nesnažili nikoho klamať. „Ak tu je spravodajský problém, neznamená to, že niekto klamal. Znamená to, že získavanie spravodajských informácií je umenie a nie veda,“ vyhlásil Wolfowitz. (čtk)