
Benton Harbor tento týždeň museli strážiť policajti a obrnené autá.
FOTO - REUTERS
i bieli a čierni.
Včera v noci sa situácia upokojila. Najskôr guvernérka štátu Michigan Jennifer Granholmová vyhlásila v meste výnimočný stav a zákaz nočného vychádzania. Potom zaúradovala aj príroda: začalo pršať a dážď aspoň nateraz rasové nepokoje uhasil. „Zapršalo a všetko sa upokojilo,“ povedal šéf miestnej polície Samuel Harris. O pokoj sa okrem toho v uliciach staralo niekoľko stoviek jeho chlapov.
Všetko sa to začalo policajným zásahom, ktorý bol pravdepodobne neprimeraný a zbytočne razantný. Dvadsaťosemročný Terrance Shurn na motorke bol podľa polície podozrivý a preto ho začali prenasledovať. Okamžite zapli húkačky a vyzeralo to ako vo filmovej naháňačke. Chlapec tlak policajtov nevydržal, zľakol sa a pridal. V rýchlosti nedokázal zabrániť havárii. Následne zomrel.
Terrance Shurn bol černoch, policajti, čo ho naháňali, bieli. Miestna černošská komunita si preto myslí, že zásah bol rasovo motivovaný. Aj belosi z okolia tvrdia, že Shurn nebol žiaden výtržník a priznávajú, že s políciou nemajú práve najlepšie skúsenosti.
V meste to spustilo nevídanú reakciu. Chudobní černosi, najmä mladí muži, vyrazili do ulíc. Demolovali, čo im prišlo pod ruky a hovorili o rasizme.
Miestni lídri sa pokúšali situáciu upokojiť. Sľubovali spravodlivé vyšetrenie Terrancovej smrti. Pridala sa k nim dokonca aj chlapcova rodina. „Chcel by som ľuďom z Benton Harboru povedať, že cítim ich bolesť, frustráciu a aj zlosť. Chcel by som vás poprosiť: zastavte násilie,“ povedal Terrancov starší brat Raynard.
Včera ráno sa Benton Harbor zobudil do zdanlivo normálneho rána. Miestnym je jasné, že to nebude také jednoduché. Krutosť polície je totiž len jedným z problémov. Černosi z Benton Harboru majú už celé roky pocit, že nemajú rovnaké príležitosti ako ich susedia z mestečka St. Joseph, ktoré je hneď za riekou. St. Joseph je pre nich dôkazom amerického rasizmu.
V Benton Harbore žije 92 percent černochov, v mestečku St. Joseph zasa 90 percent bielych. V Benton Harbore je 25-percentná nezamestnanosť a chudoba, v St. Joseph nemajú prácu len dve percentá a všetci si užívajú v luxusných reštauráciách a butikoch. Tam na bezdôvodné naháňačky polície nie sú zvyknutí.
„Sú to akoby dve rôzne Ameriky,“ povedal denníku The New York Times Alex Kotlowitz, ktorý pred 5 rokmi o mestách napísal knihu.
Navonok sa zdá, že Amerika svoje rasové problémy vyriešila už na konci 60. rokov. V skutočnosti napätie medzi bielymi a čiernymi nezmizlo.
Častým spúšťačom rasového násilia sú práve zásahy polície. Tá proti farebným opakovane dokázateľne postupovala neprimerane hrubo.
MATÚŠ KOSTOLNÝ