Jeho rodičia Michell a Jason Whitakerovci sa rozhodli pre niekoľko umelých oplodnení, aby potom lekári mohli vybrať embryo, z ktorého vyrastie geneticky najvhodnejší budúci darca kmeňových buniek. Tie môžu štvorročnému Charlesovi zachrániť život. Charles trpí vzácnou formou chudokrvnosti nazývanej Diamond Blackfand.
Charles by podľa doterajších lekárskych znalostí bez tejto operácie pravdepodobne zomrel ešte pred dosiahnutím 30 rokov.
Vzhľadom na to, že metóda zvaná „predtransplantačná diagnóza a embryonálna selekcia“ je v Británii postavená mimo zákona, Whitakerovci sa rozhodli prejsť procedúrou v Spojených štátoch. V októbri minulého roka preto pani Whitakerová podstúpila zákrok v Ústave reprodukčnej genetiky v Chicagu, kde údajne v roku 2000 lekári „vytvorili“ vôbec prvé „dieťa-liek“.
Niektorí takto počatých novorodencov nazývajú aj „naprojektovanými deťmi“. Lekári z chicagskej kliniky sa však tomuto označeniu bránia. „Nerobíme nič nové. Len vyberáme z niekoľkých embryí jedno, ktoré je normálne a ktoré môže súrodencovi zachrániť život,“ povedala jedna z lekárok tímu Lana Rechitskeho pre BBC.
Ani Britský úrad pre ľudskú plodnosť a embryológiu neodmieta metódu úplne. Prípad Whitakerovcov ale nedostal zelenú, lebo Charlesova choroba nie je dedičná. „Máme prísne kritériá na povoľovanie takejto procedúry a jedným z nich je, že samotné embryo musí byť ohrozené danou chorobou,“ povedal hovorca úradu.
Iný manželský pár, Raj a Shahana Hashmiovci súhlas komisie dostali. Ich dieťa má dedičnú srdcovú chorobu.
Britská lekárska spoločnosť metódu podporuje. „Ako lekári veríme, že ak existuje spôsob, ako pomôcť vážne chorému dieťaťu bez ohrozenia iných, treba ho využiť,“ povedala členka spoločnosti Vivienne Nathansonová.
Šanca, že sa u malého Jamesa predsa len vyskytne genetická odchýlka, ktorá znemožní darcovstvo, stále trvá. Rodičia si na istotu budú musieť počkať ešte pol roka.
(zo, reuters)