
Michael Stark (vľavo) a Michael Lechner si dávajú prvý manželský bozk po svadobnom obrade v Toronte. FOTO - TASR/AP
Chodili spolu 22 rokov. Keď si konečne povedali áno, 90-ročná mama jedného z novomanželov zaslzila. Potom svadobní hostia blahoželali čerstvým manželom Michaelovi Leshnerovi a Michaelovi Starkovi z kanadskej provincie Ontário. Prvý homosexuálny sobáš v Kanade prebehol pokojne. Spôsobil však búrku v parlamente, kostoloch aj kuchyniach.
Kým si pán Leshner s pánom Starkom mohli vymeniť prstienky, musel prebehnúť dlhý a kontroverzný proces, na konci ktorého sa súdnou sieňou ozvalo vyhlásenie: „Existujúca právna definícia manželstva porušuje ústavné právo páru na rovnosť na základe sexuálnej orientácie.“
V kanadskom parlamente sa pri rokovaní o odvolaní voči rozhodnutiu o niekoľko stupňov zvýšila teplota vzduchu.
Kanadský premiér Jean Chrétien nakoniec vyhlásil, že jeho vládny kabinet proti rozhodnutiu odvolanie nepodá a spôsobil tak rozkol v parlamente aj vnútri Liberálnej strany. Jeho kabinet čaká ošemetné rozhodovanie o zmene federálneho zákona o manželstve. Kanada je teraz na najlepšej ceste stať sa po Holandsku a Belgicku treťou krajinou sveta, kde sa za naplnenie slova manželstvo považuje aj samotné partnerské spolužitie, a nie len plodenie detí.
Chretién sa jedným dychom zaviazal zákonom ochrániť právo cirkví a náboženských skupín „svätiť manželstvo tak, ako ho definujú“, teda že štát nebude kostoly alebo mešity nútiť požehnávať páry rovnakého pohlavia.
Opozícia mu okamžite pripomenula minuloročný prípad, keď súd prinútil predstavenstvo katolíckej školy umožniť svojmu žiakovi prísť na stužkovú s partnerom.
Zdesenie zavládlo aj v tradicionalistických komunitách susedných Spojených štátov. Zrejme oprávnene. „Keď som sa o Ontáriu dopočul, hneď som si pomyslel: sadáme do auta a ideme rovno do Kanady,“ povedal pre denník Globe and Mail Mark Eisenhardt, ktorý 14 rokov žije so svojím partnerom v New Yorku. Ontárijské úrady sú zaplavené žiadosťami o zosobášenie z celej Severnej Ameriky. Pre občana Spojených štátov však bude sobáš v Ontáriu skôr morálnou satisfakciou, než právnym základom spolužitia - zákonná definícia manželstva sa v USA v blízkom čase zrejme nezmení. Najvyšší súd začal len nedávno prejednávať texaský zákon, ktorý vyhlasuje za trestný čin aj intímny styk dvoch ľudí rovnakého pohlavia v súkromí.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ