
Berlusconi si imunitu vymodliť nemusel, postarali sa o to poslanci. FOTO - REUTERS
Taliansky premiér Silvio Berlusconi si zaistil v stredu večer imunitu. Taliansko práve preberá polročné predsedníctvo v Európskej únii a premiérovi hrozilo, že pre jeho staré podnikateľské hriechy by sa musel ako chameleón meniť z predsedajúceho únie na obžalovaného v milánskej súdnej sieni. To by bolo trápne pre Berlusconiho, Taliansko aj pre Európsku úniu.
Berlusconi má však v poslaneckej snemovni dostatočnú väčšinu a poslanci vládnej koalície nepripustili, aby sa dostal do tejto prekérnej situácie. Ľavicovej opozícii nepomohli plamenné prejavy ani snaha pridať k zákonu dodatky oslabujúce imunitný zákon, ktorý zaručuje nedotknuteľnosť piatim najvyšším ústavným činiteľom.
Štátny zástupca už nebol ďaleko od prednesenia záverečnej reči, v ktorej by pravdepodobne musel požiadať o trest vo výške niekoľko rokov väzenia - teraz to už nestihne. Ďalšie pojednávanie, v ktorom bol Berlusconi obvinený z podplácania sudcov pri súdnej dohre po privatizácii štátneho potravinárskeho podniku SME, bolo stanovené na 25. júla. Vtedy už bude nový zákon účinný. Očakáva sa, že prezident Azeglio Ciampi ho podpíše. Imunitu stratili talianski špičkoví politici začiatkom deväťdesiatych rokov počas celonárodného protikorupčného záťahu Čisté ruky. Pravicoví poslanci upozorňovali, že zákon sa vracia do normálu a v podobnom rozsahu platí aj vo väčšine európskych krajín. Zákon umožňuje pokračovať vo vyšetrovaní piatich najvyšších predstaviteľov, neumožňuje však až do vypršania ich mandátov postaviť ich pred súd.
Tak ako Berlusconiho povestné dvojradové saká aj tento zákon je zjavne šitý na jeho mieru. V ostrom úvodníku denník The Financial Times varoval ešte pred rokovaním talianskeho parlamentu: „Ak predseda vlády využije parlamentnú väčšinu, aby sám seba vyzdvihol nad zákon v prípade, v ktorom očividne ide oňho - a ostatné vlády to budú tolerovať - hádže to tieň na celú Európsku úniu.“
Nezdá sa však, že by sa Berlusconiho európski kolegovia chceli tomuto delikátnemu prípadu venovať. Ťažko si pritom predstaviť, že by sa o takéto zjavne účelové prijatie zákona mohol doma pokúsiť napríklad Berlusconiho dobrý priateľ Tony Blair. Vo Fínsku postačilo na rezignáciu premiérky Anneli Jääteenmäkiovej údajné zneužitie tajných informácií o rozhovoroch jej predchodcu s americkým prezidentom.
La Repubblica: Oddnes si už nie sme rovní
Hlasovanie parlamentu o imunite v Taliansku podľa médií vyvolalo mohutný nesúhlas. Napríklad v bleskovom telefonickom prieskume sa proti nemu vyslovili dve tretiny Talianov. Komentátori nazvali nový zákon Farma zvierat - podľa slávnej novely britského autora George Orwella, kritizujúcej „totalitnú“ a „rovnostársku“ spoločnosť.
„Oddnes Berlusconi nemôže byť súdený a ako občan je rovnejší než ktokoľvek iný. Pred zákonom už si nie sme rovní,“ konštatuje denník La Repubblica. Odvoláva sa pritom na Berlusconiho utorkový výrok pred milánskym súdom, kde premiér vyhlásil, že je „rovnejší“ než ostatní občania, pretože vo voľbách mu „50 percent Talianov dalo zodpovednosť vládnuť“. (čtk)