BRATISLAVA - Zákonu o špeciálnom súde a prokurátorovi hrozí, že sa v parlamente nedostane ani do druhého čítania. Špeciálny prokurátor a súd sú obľúbenou agendou ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a ministerstvo si od zákona sľubuje úspechy v boji proti korupcii verejných činiteľov a organizovanému zločinu. Opozícia má iný názor a výhrady majú i niektorí poslanci koalície.
„Zákon, tak ako je konštruovaný, nepovažujeme za vhodne riešený,“ tvrdí Jana Laššáková zo Smeru. Oznámila, že požiada, aby návrh dostala vláda naspäť na dopracovanie. Obsahové nedostatky nespomenula, chýba jej stanovisko Súdnej rady, ktorej ministerstvo neodovzdalo konečné znenie návrhu. Opoziční poslanci sú presvedčení, že bez stanoviska rady sa nesmie v prijímaní zákona pokračovať. Rovnaký názor má aj poslanec koaličnej ANO Ján Drgonec.
Z rovnakého dôvodu už ústavnoprávny výbor tento týždeň prerušil rokovanie o dvoch iných návrhoch zákonov. Ministerstvo sa bráni tým, že materiály dalo na pripomienkové konanie a boli aj v rozporovom konaní. „My sme tie materiály poskytli a môžeme to kedykoľvek dokázať, naša povinnosť sa tým skončila,“ ubezpečuje Jana Prístavková zo sekcie civilného práva.
Nezávislému poslancovi Miroslavovi Abelovskému sa nepozdáva ani obsah nového zákona. Nie si je istý, či v niektorých častiach neodporuje ústave. Špeciálny súd a prokuratúra by vraj mali príliš veľké právomoci a obáva sa, že by mohli byť zneužité. „Obávam sa, či sa tou širokou právomocou nebudú riešiť všetky kauzy, ktoré sa nazývajú politickými, a všeobecné súdy ich nevyriešili podľa priania vládnej koalície.“
Zákon by zasiahol aj do pôsobnosti iných právnych noriem. „Mám proti tomu výhrady,“ hovorí Abelovský. Nepáči sa mu ani celková filozofia zákona. „Vidím to ako nedôveru vládnej koalície voči sudcom. Musí tu byť čosi špeciálne, aby sa tie kauzy rozhodli podľa ich predstáv.“
S niektorými výhradami súhlasí aj Peter Miššík z SDKÚ. Aj on si myslí, že právomoci špeciálnych orgánov sú príliš rozsiahle. Tvrdí však, že ide o prospešný návrh a počas prejednávania zákona vo výboroch by vznikol priestor na úpravy.
ROMAN PATAJ