
Nemecký prezident Johannes Rau (vľavo) a Václav Havel na včerajšom odovzdávaní ocenení Nemeckej národnej nadácie v Berlíne. Havel získal Národnú cenu 2003 za zásluhy o česko-nemecké vzťahy, zbližovanie európskych krajín a ľudské práva. FOTO - ČTK/AP
V povedomí doteraz zostával len ako Klausov predchodca. Výraznejšie Havel vystúpil len minulý týždeň, keď na rozdiel od Klausa ľudí vyzval, aby povedali áno v referende o Európskej únii.
Aké by mohlo byť jedno z hlavných poslaní Havla v jeho novej životnej etape, naznačil minister zahraničných vecí Cyril Svoboda. Mal by sa stať akýmsi stredoeurópskym Jamesom Carterom, teda veľvyslancom dobrej vôle. „Bola by škoda poslať ho s jeho kontaktmi a znalosťami do dôchodku,“ tlmočil postoj ministerstva zahraničných vecí jeho hovorca Vít Kolář.
Čo je náplňou čestnej neplatenej funkcie? Rovnako ako bývalý americký prezident Carter, ktorý minulý rok navštívil Kubu, otvorene hovoril o demokracii a stretol sa s Fidelom Castrom, aj Havel by sa mal zamerať na Kubu.
Česká diplomacia sa chystá materiálne podporovať kubánsku opozíciu, na ktorú Castrov režim tento rok veľmi tvrdo zaútočil. A Havlove disidentské skúsenosti i autorita sa hodia. „Ak Havel vyzve svetové osobnosti a budú spolu tlačiť na Kubu a v OSN, môže sa čosi podariť,“ uvádza Kolář príklad, ako by mohla pomôcť bývalá hlava štátu.
A minister Svoboda si od Havla sľubuje ešte viac. „Je to človek, ktorému určite zdvihne telefón nielen Svätý Otec, Vladimir Putin, ale napríklad aj George Bush,“ povedal ešte minulý týždeň.
Európska únia je ďalšou oblasťou, ktorej by sa mohol Havel na podnet ministerstva zahraničných vecí venovať. Mal by zaštítiť konferenciu o budúcnosti Európy organizovanú Ústavom medzinárodných štúdií, na ktorej by mali vzniknúť základné požiadavky Česka na vznikajúcu európsku ústavu.
Havel sa tak okľukou vracia aj na domácu politickú scénu, čo nemusí vyhovovať súčasnému prezidentovi Klausovi. Možno očakávať, že ich názory na úniu sa budú rozchádzať.
„Stane sa jeho tichou protisilou,“ myslí si politológ Bohumil Doležal, podľa ktorého je funkcia veľvyslanca dobrej vôle inšitucionalizáciou toho, čo by prezident aj tak robil, a posilňuje to pozíciu Havla aj vládnej koalície.
Rozhodnutie využiť Havlove služby Svoboda nekonzultoval s Klausovou prezidentskou kanceláriou. K novému pôsobeniu Havla sa včera prezident, ktorý odcestoval do Spojených štátov, nechcel vyjadriť.
MAREK CHORVATOVIČ