
V utorok sa pred budovou francúzskeho veľvyslanectva v Londýne podpálil tridsaťosemročný Iránec Išmat Zand, ktorý tým protestoval proti zatknutiu radikálnych predstaviteľov iránskej opozície vo Francúzsku. FOTO - TASR/AFP
Demonštrácia asi stovky iránskych emigrantov sa konala pred parížskym sídlom francúzskej kontrarozviedky. Ako prvá sa podľa iránskych emigrantských zdrojov zapálila 40-ročná žena. Tesne predtým vybehla zo skupiny protestujúcich. Táto politická utečenkyňa utrpela vážne popáleniny na tvári a na hrudi, ktorým neskôr podľahla. Hospitalizovať museli aj ďalšieho z demonštrujúcich, ktorý sa jej snažil pomôcť a utrpel ľahšie popáleniny. Na rovnakom mieste sa potom napoludnie pokúsila zapáliť ďalšia demonštrantka a o niekoľko hodín je napodobnil iránsky muž. Podľa jedného z iránskych emigrantov je má vážne popáleniny.
Včerajšia demonštrácia iránskych emigrantov bola v poradí už tretia v Európe na protest proti záťahu, pri ktorom v utorok ráno v okolí Paríža zadržali 165 mudžahedínov. V utorok sa zapálil jeden muž pred francúzskym konzulátom v Londýne a v Hamburgu zasa skupina Iráncov hádzala kamene na iránsky konzulát, do ktorého potom vnikla a zničila nábytok.
Francúzski vyšetrovatelia podozrievajú mudžahedínov z „prípravy a financovania teroristických činov“. Iránskych emigrantov údajne pobúrilo predovšetkým zatknutie Marjam Radžavíovej, ktorá je manželkou vodcu Ľudových mudžahedínov Masúda Radžavího.
V samotnom Iráne pokračovali už ôsmu noc protivládne protesty. Ľudia sa na ne zišli v siedmich mestách. V Teheráne účastníci prišli k univerzite v automobiloch, aby neriskovali zrážky s islamskými milíciami. Iránski predstavitelia tvrdia, že protesty podnecujú Spojené štáty, čo študenti popierajú.
„Ak si účasťou na týchto akciách zaistíme viac slobody, nezáleží na tom, kto na ne vyzýva,“ povedal stredoškolský študent Ámir. Účastníci žiadajú demisiu nielen nevolených duchovných, ktorí stoja na čele štátu, ale aj prezidenta Chatámího, ktorý dosť rýchlo neplní sľubované reformy. Prekvapujúco sa na stranu študentov čiastočne postavil i prezidentov brat a námestník predsedu parlamentu Muhammad Rezá Chatámí, keď vyhlásil, že Irán by nemal používať pri odôvodňovaní situácie Spojené štáty ako obetného baránka. „Amerika ani ďalšie veľmoci nemôžu narušiť poriadok v našej spoločnosti. Iránci sú nespokojní a my tomu nevenujeme pozornosť,“ vyhlásil. (čtk)