ch menšín a že nespôsobí ďalšie napätie vo vzťahoch Maďarska so susedmi.
Zákon bude môcť podľa ministra zostať v platnosti aj po vstupe do Európskej únie. „Žiadna vláda susedných krajín nemá legitímny dôvod aplikáciu zákona odmietnuť,“ povedal. Zdôraznil, že na rozdiel od predchádzajúcej vlády predložila súčasná vláda zákon parlamentu až po konzultáciách s menšinami, susedmi aj úniou.
Opozičný Fidesz novelizáciu rozhodne odmietol. Podľa predsedu zahraničného výboru parlamentu a poslanca Fideszu Zsolta Németha mal v zákone zostať odkaz na „jednotný maďarský národ“, ktorý nahradil výraz „väzba k maďarskému kultúrnemu dedičstvu“. Maďarský národ v Karpatskej kotline je podľa Németha jednotný. „Toho by sme sa nemali vzdať, aj keď to navrhujú páni Verheugen a Jürgens.“ Ako argument proti zmene spomenul Máriusz Révész z Fideszu aj to, že novelu považuje Slovensko aj po roku rokovaní za rovnako neprijateľnú.
Právne vyjadrenie jednoty maďarského národa je podľa opozičných strán jedným z hlavných prínosov krajanského zákona. Poslanec menšej vládnej strany SZDSZ Mátyás Eörsi ale hovorí, že v 21. storočí sa dá prijímať zákon iba o občanoch štátu, a nie o národe.
Predsedníčka menšej opozičnej strany MDF Ibolya Dávidová vláde vytýkala, že zákon nedala posúdiť nezávislým medzinárodným právnikom. Podľa nej ani v pôvodnej forme neodporoval právu únie. MDF však novelu napriek výhradám asi podporí.
Rokovanie včera pokračovalo prerokúvaním pripomienok novelizácie. Hlasovať o zákone by sa malo pravdepodobne až v pondelok.
PETER MORVAY