BRATISLAVA – Dodatkovou zmluvou Slovenska s Vatikánom o školstve a vzdelávaní sa včera zaoberala legislatívna rada vlády. Jej členovia opätovne namietali, že zmluva nerešpektuje rovnosť medzi občanmi a vierovyznaniami a nadraďuje jednu skupinu občanov – katolíkov nad iné.
Pripomienky voči zmluve vzniesol už Najvyšší súd, no predkladateľ – ministerstvo školstva – ich neprijalo. Minister Martin Fronc z KDH svoj postoj obhajoval aj na legislatívnej rade vlády. Zmluva podľa neho vychádza zo základnej zmluvy, ktorá vyjadruje vzájomný rešpekt oboch strán – Slovenska a Svätej stolice, a nenadradzuje jedno náboženstvo, pretože podobnú zmluvu majú aj iné náboženstvá – aj keď len so Slovenskou republikou a nie medzištátnu.
Najvyšší súd mal k zmluve množstvo pripomienok, neboli však označené ako zásadné. „Zásadné pripomienky dávame len vtedy, ak sa dokumenty týkajú činnosti súdov. Táto oblasť sa nás tak bytostne nedotýkala,“ povedal podpredseda Najvyššieho súdu Juraj Majchrák.
Legislatívna rada vlády k zmluve tiež mala niekoľko pripomienok. „Najzásadnejšou pripomienkou je, že sme zmluvu charakterizovali nie ako vládnu, ale ako medzinárodnú, takže nezačne platiť hneď po schválení vládami (Slovenska a Vatikánu, pozn. red.), ale bude ju musieť odsúhlasiť aj parlament,“ povedala podpredsedníčka legislatívnej rady Lucia Žitňanská.
Legislatívna rada sa tiež dohodla, že zmluva bude tiež môcť byť vláde predložená až vtedy, ak súbežne s ňou bude predložená zmluva podobného znenia s ostatnými štátom registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami.
Legislatívna rada vlády diskutovala včera o zmluve viac ako štyri hodiny. Dnes o nej mala rokovať vláda, po pripomienkach legislatívcov pravdepodobne nebude.
(haj)