BRATISLAVA – V septembri navštívi Slovensko pápež Ján Pavol II. Na jeseň bude Ústavný súd rozhodovať o interrupciách. Môže návšteva pápeža ovplyvniť verejnú mienku alebo aj rozhodovanie súdu? Sociológ Michal Vašečka hovorí, že verejnú mienku áno, súd nie.
Ústavný súd by sa mohol ocitnúť iba pod nepriamym vplyvom verejnej mienky. „Tá bude určite viac počúvať argumenty, že treba akceptovať život vo všetkých podobách,“ povedal Vašečka.
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda povedal, že v pápežových príhovoroch asi „zarezonuje aj tento problém“. Pápež interrupcie spomína často aj v iných krajinách.
Ústavný súd je podľa Gavendu nezávislý, ale problém budú mať podľa neho skôr politici, ktorí budú pápeža vítať na Slovensku. Odvolal sa na celé ľudstvo. „Myslím si, že budú mať problém pozrieť sa mu do očí štátnici, ktorí sa postavia na inú stranu, než je morálny postoj ľudstva,“ tvrdí.
Hovorca Ústavného súdu Štefan Németh si myslí, že sudcov pápežova návšteva neovplyvní. O zákone bude rozhodovať trinásť sudcov možno už v septembri, ale isté to nie je. „Ústavný súd bude musieť vypočuť napríklad ešte aj ministra zdravotníctva,“ povedal Németh. Netrúfol si odhadnúť, či je väčšina zo sudcov veriacich.
Podpredseda KDH Pavol Minárik povedal, že pápežovu návštevu určite nebudú používať v argumentácii proti interrupciám, ale istú výhodu to pre postoj KDH prináša. „Môže to vplývať na nerozhodnutých ľudí, ktorí považujú pápeža za morálnu autoritu. Ak sa ním nechajú usmerniť, my to len privítame.“
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner si myslí, že hoci „Slováci privítajú návštevu Svätého Otca“, v otázkach interrupcií „zostanú slobodní v rozhodovaní“. (mož)