
Taiwanskí školáci vítajú znovuotvorenie nemocnice Jenchi. Tá bola pre SARS 40 dní zatvorená. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je SARS nebezpečný už iba v Pekingu. FOTO - ČTK/AP
Zhodli sa na tom účastníci medzinárodnej konferencie o SARS, ktorá sa včera začala v malajzijskej metropole Kuala Lumpur.
Zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) okrem toho pochválili Čínu, hlavné ohnisko epidémie, že prejavila viac transparentnosti a politickej angažovanosti v boji proti chorobe.
Zároveň podotkli, že zatiaľ nezrušia odporúčanie, aby ľudia necestovali do Pekingu. Peking tak po tom, ako organizácia včera zrušila obdobné varovanie pre Taiwan, zostáva poslednou veľkou metropolou, kde ešte platia prísne varovania svetovej organizácie.
„Globálna epidémia sa teraz dostáva pod kontrolu, ale musíme pokračovať v boji proti chorobe na národnej i medzinárodnej úrovni až do konca,“ povedal pred asi tisíckou vedcov, štátnych činiteľov a zdravotníckych expertov šéf pobočky WHO pre západné Tichomorie Šigeru Ómi.
Podľa neho SARS vrhol svetlo na slabiny vo výmene informácií, v kontrole a zdravotníckej starostlivosti. Na SARS zomrelo vo svete takmer 800 ľudí a viac než 8400 ich na infekciu ochorelo. SARS sa v podstate šíril iba v štyroch oblastiach - v pevninskej Číne, v Hongkongu, na Taiwane a medzi ázijskou menšinou v Kanade. V nijakej z týchto oblastí však za posledných šesť dní nezaznamenali ani jedno nové ochorenie či úmrtie. (čtk)