Davisov pohár: Slovensko – Rusko 2:3

BRATISLAVA – Slovenskí tenisti výhodu domáceho prostredia v súboji 1. kola Svetovej skupiny Davisovho pohára nevyužili. Rusku podľahli 2:3, keď svojho súpera mali doslova na lopate. Po prehre v sobotňajšej štvorhre totiž najprv Hrbatý výborným výko

Našej dvojici Hrbatý (vľavo) – Krošlák nepomohli ani rady trénera Miloslava Mečířa a v sobotňajšej štvorhre podľahli ruskému páru Kafeľnikov – Safin 4:6, 4:6, 6:2, 6:7. FOTO SME – PAVOL MAJER

BRATISLAVA – Slovenskí tenisti výhodu domáceho prostredia v súboji 1. kola Svetovej skupiny Davisovho pohára nevyužili. Rusku podľahli 2:3, keď svojho súpera mali doslova na lopate. Po prehre v sobotňajšej štvorhre totiž najprv Hrbatý výborným výkonom vyrovnal stav súboja na 2:2 a potom to dlho v zápase Kučeru s Kafeľnikovom vyzeralo pre nás veľmi dobre. Slovenský tenista viedol 2:0 na sety, no rozhodujúci moment nezvládol a dovolil Rusovi otočiť skóre i celý priebeh zápasu. Na Rusov čakajú v 2. kole Švédi, ktorí doma po veľkej dráme zdolali Česko 3:2. Naše mužstvo bude hrať o záchranu vo svetovej skupine v septembri, súpera mu určí žreb z tímov, ktoré prehrali v prvom kole, a z tímov čo postúpili z nižšej súťaže.

Sobota

Krošlák, Hrbatý – Safin, Kafeľnikov 4:6, 4:6, 6:2, 6:7 (7)

S Hrbatým nastúpil Krošlák a nie Kučera, ako sa predpokladalo. Krošlák hral v Davisovom pohári po troch rokoch. Nehrajúci kapitán Miloslav Mečíř rešpektoval, že Kučera sa po piatkovej päťsetovej bitke so Safinom cítil unavený. Šetril ho na nedeľňajší záverečný duel. Ťahúňom v našej zostave na dvorci mal byť Hrbatý, ale nehral v obvyklej pohode. Hneď v úvode zápasu naša dvojica prehrala gem pri jeho podaní, potom sa situácia zopakovala v deviatej hre. Rusi len raz prehrali pri svojom servise (Kafeľnikov), a tak za 26 minút bolo po prvom sete – 4:6. Ústrednou postavou zápasu bol skúsený Kafeľnikov, v ťažkých chvíľach podržal slabšie hrajúcu svetovú jednotku. Naši striedali lepšie chvíle so slabšími, druhý set po podobnom priebehu ako predtým prehrali znova 4:6. V treťom sa Krošlák s Hrbatým uchytili a začali obracať vývoj skóre. Dobre sa dopĺňali, prebrali obecenstvo. Brejkli súpera pri Safinovom i Kafeľnikovom podaní a vyhrali set 6:2. V napínavom štvrtom sete odvrátili Krošlák s Hrbatým prvý mečbal za stavu 4:5 pri podaní Safina a vzápätí vyrovnali na 5:5. Hľadisko sa dostalo do extázy, aktéri doviedli set do tajbrejku. Naši v ňom viedli 1:0 aj 3:2, ale Rusi mali pevnejšie nervy a skvelý Kafeľnikov úderom po čiare rozhodol o ich víťazstve.

Dominik Hrbatý: „Povrch mi nevyhovoval, loptičky odskakovali nízko. Nedokázal som sa dostať do tempa. Z prehry som sklamaný, taký však býva tenis.“ Ján Krošlák: „Zo začiatku sme boli nervózni, hrať sme začali až za stavu 0:2. Snažil som sa Domina rozptýliť. V závere štvrtého setu som bol presvedčený, že vyhráme. Ruskí tenisti však v rozhodujúcej chvíli ukázali svoju veľkosť.“ Marat Safin: „V kritických okamihoch ma Jevgenij podržal, takže sme dokázali vytvoriť kompaktný tím.“ Jevgenij Kafeľnikov: „Tak trochu sme počítali s tým, že slovenský tím nechá oddychovať Karola Kučeru, pretože v mojom nedeľňajšom zápase s ním by sa mohlo rozhodovať. Vo štvorhre sme potvrdili úlohu favorita.“

Nedeľa

Hrbatý – Safin 6:3, 6:1, 6:4

Safin post svetovej jednotky nepotvrdil ani proti Hrbatému. Kým v piatkovom súboji s Kučerom predvádzal chvíľami impozantný tenis, včera produkoval neuveriteľné množstvo nevynútených chýb. Hrbatý s ním pri dobrom servise nemal v prvých dvoch setoch veľa roboty. Prvý fiftín pri vlastnom podaní stratil Dominik v prvom sete až za stavu 3:1 vo svoj prospech. V druhom dovolil čoraz nervóznejšiemu súperovi len jeden gem a keď Rusa brejkol opäť na začiatku tretieho, črtal sa rovnaký scenár. Knokautovaný Safin vyzeral v tých momentoch úplne rezignovaný, zrazu sa však chýb začal dopúšťať aj slovenský tenista. V závere setu však mal Hrbatý predsa len pevnejšie nervy a pri podaní súpera piaty raz v zápase brejkol Safina a rozhodol o svojom hladkom, no zaslúženom víťazstve.

Kučera – Kafeľnikov 6:4, 6:4, 3:6, 2:6, 2:6

Rozhodujúcu dvojhru začal náš reprezentant vo veľkom štýle. Presnými a tvrdými údermi nútil Kafeľnikova k chybám a ten sa ich pod tlakom aj dopúšťal. Kučera mal navrch aj vďaka lepšiemu podaniu a po vyhratých prvých dvoch setoch zhodným pomerom 6:4 nalial do žíl výborného publika optimizmus. V treťom sete však nastal zlom, Kučeru začali trápiť otlaky a pravý členok a na jeho hre sa strata psychickej pohody razom prejavila. Úderom začala chýbať razancia i presnosť, viaceré loptičky, čo predtým bez problémov vracal, zrazu nestíhal, čo skúsený súper okamžite využil. V piatom sete sa Karol ešte snažil zdvihnúť hlavu, Kafeľnikov však už svoju šancu nepustil z rúk.