
Ali Gufron sa usmieva počas prvého pojednávania v procese s ním. Podľa obžaloby patril ku kľúčovým osobám pripravujúcim teroristické útoky na ostrove Bali. FOTO - ČTK/AP
a, ktorá je podozrivá z prípravy a uskutočnenia teroristického útoku na indonézskom ostrove v októbri minulého roka. Gufrona, známeho skôr pod prezývkou Mukhlas, obžaloba obvinila z koordinácie všetkých kľúčových stretnutí a rozdeľovania financií potrebných na útok. Amrozi mal zase vyrobiť bomby.
Štyridsaťtriročný Gufron, ktorý sa na výsluch dostavil v bielom odeve a na hlave mal bielu čiapku, si obvinenia vypočul pokojne. Len pri príchode vykríkol smerom k obhajcom: „Allahu Akbar“ (Boh je veľký). To isté zopakoval viackrát počas odročenia pojednávania na 23. júna.
Podľa žaloby boli útoky súčasťou odplaty proti Spojeným štátom a ich spojencom za „masakrovanie moslimského sveta“. Žalobca Putu Indriati tiež zdôraznil, že Gufron okamžite po tom, ako sa dozvedel o priebehu akcie, pocítil „radosť, pretože plán sa podarilo splniť“. Bomby totiž zabili 202 ľudí, z nich väčšinu tvorili zahraniční turisti.
Gufron sa pred súdom nijako nebránil. Pripravené stanovisko si totiž zabudol vo svojej cele. Už pri zadržaní sa však priznal k podielu na príprave útokov.
Oveľa rušnejšie bolo pojednávanie s Amrozim. Výpovede očitých svedkov naplnili miestnosť emóciami. Vyprovokoval ich aj samotný Amrozi, ktorý sa im smial do očí.
„Stále mi to pripomína vojnový film. Horor. Množstvo kriku a plaču. Skutočne veľa, príliš veľa“, povedal Peter Hughes z Perthu, jeden z mála, ktorí prežili. Vyviazol len s niekoľkými popáleninami na rukách. „Mal som dlho nočné mory, stále sa mi to vracalo,“ dopĺňa ho Stuart Anstee z Tasmánie, ktorý v jednom zo zábavných klubov oslavoval so svojimi piatimi priateľmi. Traja z nich v tú noc zomreli. V rovnakom bare sa zabával aj Jason McCartney. Na Bali prišiel ako profesionálny hráč rugby. Odchádzal z neho s mnohými zraneniami, ktoré predčasne ukončili jeho kariéru.
Obom obžalovaným hrozí v prípade dokázania viny trest smrti. Okrem nich polícia zadržala takmer 30 radikálov. Z nich dvaja, Imam Samudra a Abu Bakar Bašir sa už tiež zodpovedajú pred súdom. (mm, reuters)