
Izmail Abu Šanáb z hnutia Hamas (vľavo) a Muhammed al-Hindi z Islamského džihádu hovoria s novinármi po schôdzke o vyhlásení prímeria. Schôdzka sa skončila, prímerie sa nekoná. FOTO - REUTERS
„Teraz nie je čas na prímerie. Je čas na solidaritu a jednotný postoj proti izraelským útokom na našich ľudí,“ povedal po stretnutí s egyptskými vyjednávačmi jeden z lídrov Hamasu Izmail Abú Šanáb.
Palestínske vedenie však tvrdí, že stále existuje nádej, že prímerie čoskoro uzavrú, možno aj dnes. Je pravdepodobne jediným hráčom v blízkovýchodnej hre, ktorý tomu verí. Napokon prímerie s radikálmi ohlasuje už niekoľkýkrát.
Hoci niektoré palestínske skupiny, aj časť zahraničného vedenia Hamasu nemajú k prímeriu s Izraelom tak apriórne odmietavý postoj ako predstaviteľ radikálnej časti Hamasu Abdel Azíz Rantisi, predsa sa k nemu neblížia míľovými krokmi.
Ako všetky doterajšie neúspešné pokusy o prímerie aj toto naráža na definovanie toho, koho by sa malo týkať. Radikálne skupiny sú ochotné zastaviť násilie vnútri Izraela, ale nie v pásme Gazy a na západnom brehu. To je neprijateľné pre židovský štát aj Washington.
Aj mierovejšie naladení palestínski radikáli však akékoľvek prímerie podmieňujú zastavením izraelských akcií zameraných na ich likvidáciu.
Minulý týždeň ich Izrael podnikol niekoľko a netají sa tým, že v nich bude pokračovať. To vyvolalo v Gaze, kde sa väčšina z nich odohrala, paniku a radikáli žiadajú palestínsku samosprávu, ktorá má bojovať proti terorizmu, aby im zabezpečila systém sirén, ktoré budú ohlasovať izraelské letecké útoky.
Izraelský premiér Šaron na rokovaní svojho kabinetu oznámil, že ak Palestínčania nebudú útočiť, jeho krajina nebude odpovedať. Vyhradil si však právo likvidovať „tikajúce bomby“. Doteraz sa tento pojem vzťahoval na ľudí, ktorí boli pripravení spáchať samovražedný atentát. Od útoku na hovorcu Hamasu Rantisiho sa vzťahuje aj na ich organizátorov.
Izraelské odhodlanie nezastaviť cielené atentáty na radikálov vyplýva aj z postoja amerického prezidenta Busha, ktorý Hamas označuje za najväčšiu prekážku mieru na Blízkom východe. Ešte pred pár dňami však izraelské útoky na radikálov ostro kritizoval.
Zničenie Hamasu ako prostriedku na dosiahnutie mieru začína byť podľa pozorovateľov novou americkou stratégiou na záchranu blízkovýchodného mierového procesu. Richard Lugar, šéf zahraničného výboru Senátu si dokonca myslí, že proti Hamasu by mali bojovať aj americké jednotky.
Vojakov by do oblasti chceli poslať aj Francúzi - išlo by o mierové sily. Túto ideu však rýchlo odmietol aj Jeruzalem aj Washington. Privítalo ju len palestínske vedenie. JANA MIKUŠOVÁ